Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Sarsıntı riski yok diye Kırklareli ve Edirne’de emlak satışı patladı

Kahramanmaraş merkezli sarsıntının akabinde etkilenen 11 vilayetteki depremzedeler ve fay çizgilerinin tehdit ettiği vilayetlerde oturanlar risksiz alanlara geçiş yapmaya başladı. Bu hareket de birtakım vilayetlerdeki emlak arayışını artırdı.

Sarsıntı riski yok diye Kırklareli ve Edirne’de emlak satışı patladı

Türkiye’deki zelzele gündemi fay sınırlarının geçtiği bölgelerdeki insanları huzursuz ediyor. 

İmkanları taşınmaya uygun olanların birinci müracaat yaptığı vilayetlerin ortasında da Kırklareli ve Edirne geliyor.

İstanbul sarsıntısı telaşı yaşanıyor

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde muhtemel İstanbul zelzelesi tasası, Edirne ve Kırklareli’nde emlak satışlarında artışa yol açtı.

Alternatif arayışı

Son yaşanan zelzelelerin korkuttuğu İstanbullular, alternatif arayışına yöneldi.

Edirne ve Kırklareli’ne talep

Fay çizgisinden uzaklığı ve İstanbul’a yakın olması nedeniyle Edirne ve Kırklareli’ne talep arttı. İstanbul’da yaşayan çok sayıda vatandaş, Edirne ve Kırklareli’nden arsa ve konut almaya ya da kiralamaya başladı.

Tekirdağ, tercih edilmiyor

Fay çizgisi üzerinde olan Tekirdağ ise tercih edilmedi.

“Deprem beklentisi İstanbul’dan göçü tetikledi”

Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Kısım Lideri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adem Başpınar, toplumsal olarak afetlerin akabinde insanların inançlı bölgelere gitmelerinin makul bir münasebet olduğunu söyledi.

Son yaşanan sarsıntıların ve zelzele beklentisinin İstanbul’dan göçü tetiklediğini belirten Başpınar, inançlı görülen bölgelere insan hareketliliğinin yaşandığını kaydetti.

“Emlak fiyatlarında sarsıntıdan bugüne kadar yüzde 20 ve 25 artış yaşandı”

Sosyal medyada “İstanbul’da bir sarsıntı oldu olacak” üzere paylaşımların insanların göç güdüsünü daha da artırdığının altını çizen Başpınar, insanların arayışlara girdiğini belirterek şu bilgileri paylaştı:

‘Deprem riski olmayan iller’ diye çeşitli listeler paylaşılmaya başlandı. Bunun içerisinde Trakya vilayetleri de var. Beşerler bunları gördükçe bu sefer o imkanı kıymetlendirmek üzere bir grup teşebbüslerde bulunuyorlar. Bununla ilgili Kırklareli’nde emlak fiyatlarında sarsıntıdan bugüne kadar yüzde 20 ve 25 oranında artışlar yaşandı.

“TOKİ’ye ilgi arttı”

Başpınar, TOKİ konutlarının inançlı olması nedeniyle bu yapılara olan ilginin de çok önemli manada arttığına vurgu yaptı.

“Kırklareli’nde göç hareketliliği arttı”

ÖNEMLİ  10 soruda 'Sosyal Konut Projesi'

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Soner Ilık da sarsıntıların akabinde Kırklareli’nde göç hareketliliğinin arttığını belirtti.

“20 günde Kırklareli’ne yerleşmek isteyen yaklaşık 2 bin şahsa mesken ve arsa satıldı”

Kırklareli’nin zelzele bölgesi dışında olduğu için başka vilayetlere nazaran daha inançta görüldüğünü lisana getiren Ilık, şöyle konuştu:

Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden aldığım bilgiler doğrultusunda satışların arttığını öğrendim. Bizi de etraftan ve ülkemizin muhakkak yerlerinden arayanlar satılık arsa ve daire soranlar oluyor. Bölgemize yanlışsız bir göç başladı. Geçmişte olmayan bir hareketlilik gözlüyoruz son 20 günde İstanbul’dan kentimize yerleşmek isteyen yaklaşık 2 bin bireye konut ve arsa satıldı.

“Edirne’ye bir diğer göç dalgası var”

Edirne Ticaret Odası Lideri Sezai Irmak ise Edirne’ye de zelzele bölgesinden gelen yaklaşık 5 bin kişinin dışında bilhassa İstanbul’dan göç olduğunu söz ederek şöyle dedi:

Edirne’ye bir öbür göç dalgası var. İnançlı gördükleri için geliyorlar. İstanbul’un art bahçesi pozisyonunda Edirne’miz. Dördüncü sarsıntı jenerasyonunda olmamız nedeniyle epeyce inançlı, yer sağlam. Ben gönülden istek ediyorum nüfusumuz şöyle 300 binlere çıksın. Ticari potansiyel ve hareket artsın.

“İstanbul, Bursa, Kocaeli üzere vilayetlerden göçen vatandaşlar var”

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Lideri Serhat Çeker, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde bilhassa Marmara Bölgesi’nden Edirne’ye ağır bir göç dalgası olduğunu belirtti.

İstanbul, Bursa, Kocaeli üzere vilayetlerden gelen vatandaşların bilhassa Edirne’de müstakil konut yapabilecekleri arsa aradıklarına değinen Çeker, insanların muhtemel İstanbul zelzelesinden korktukları için daha inançlı gördükleri Edirne’yi tercih ettiklerini söyledi.

“Depremden sonra Edirne’de 300 arsa ve daire satışı yapıldı”

Depremden sonra Edirne’ye arsa satışlarında gözle görünür yoğunluk yaşadıklarını anlatan Çeker, “Depremden sonra bilhassa İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesinden gelen yaklaşık 300 arsa ve daire satışı yapıldı.” dedi.

ÖNEMLİ  Büyük gün geldi! Birinci Evim'de İstanbul için kura vakti

“Fiyatlar 4 kat arttı”

Çeker, son günlerde konut ve bilhassa yerlere olan talep nedeniyle fiyatların yükseldiğini anlatarak, “İnsanlar menfaatleri doğrultusunda daha evvel 1 olan fiyatı 2 katına 3 katına 4 katına çıkardılar. Bu çok yanlış bir anlayış. Her şeyin bir ederi var, o eder üzerinden sayılması gerekir.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ