Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Sahte Vekaletle Mülk Satışı Engellenecek!

Sahte Vekaletle Mülk Satışı Engellenecek!

Son zamanlarda artış gösteren sahte vekalet ile mülk satışına karşı Tapu Kadastro ve Noterler Birliği harekete geçti

SAHTE VEKALETLE MÜLK SATIŞI

Son zamanlarda artış gösteren yeni dolandırıcılık yöntemi olan sahte vekaletle tapu dairelerinde mülk satışının önüne geçmek isteyen Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Türkiye Noterler Birliği ile işbirliğine gitti. Bilişim Hukuku Kurultayı’nda Hürriyet’e konuşan Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, “Kurduğumuz ortak altyapıyla tapu görevlisi, vekaletin sahte olup olmadığını anında görecek. Çalışmalar tamamlandı, sistemin gerçek zamanlı testleri yapılıyor” dedi.

DOLANDIRICILIĞIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Türkiye Bilişim Derneği’nin İzmir’de düzenlediği 5. Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı’nda kişisel verilerin korunmasından, bilişim suçlarına kadar birçok konu, hukukçu ve bilişimciler tarafından tartışılırken, kurumlar da bu yöndeki çalışmalarını paylaştı.

NOTERDE YAPILAN İŞLEMLER ANINDA GÖRÜLECEK

Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, tapu dairelerinde yaşanan sahtecilik olaylarının önüne geçebilmek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’yle veri paylaşımına yönelik bir protokol imzaladıklarını söyledi. Cin, şu anda gerçek zamanlı testleri yapılan ve yakın zamanda hizmete girmesi beklenen sistemle ilgili şunları söyledi:

“Noterlik bilgi sistemini kurduktan sonra noterlerde yapılan işlemlerin merkezde toplanmasını sağladık. Türkiye haricinde de, 200 konsoloslukta yapılan bütün işlemler anlık olarak bir merkezde toplanıyor. Hannover’de verilen vekalet, 2 dakika içerisinde Türkiye’nin her yerinden görülebilir hale geldi. Bunu bir adım öteye taşıdık ve karşılıklı teyit mekanizmasını geliştirdik. Şu an birçok kurumla bunu yapıyoruz.”

ÖNEMLİ  Parsel Sorgulama nasıl yapılır? Tapu, ada parsel, pafta sorgulama ekranı...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ