Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Sabiha Gökçen Havalimanı metroyla Kadıköy’e kesintisiz bağlanıyor

İstanbul, yeni bir metro sınırına daha kavuşuyor. Kadıköy ile Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Sınırı’nda sona hakikat yaklaşıldı. Ulaştırma ve …

Sabiha Gökçen Havalimanı metroyla Kadıköy’e kesintisiz bağlanıyor

İstanbul, yeni bir metro sınırına daha kavuşuyor.

Kadıköy ile Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Sınırı’nda sona hakikat yaklaşıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan metro projesinde, birinci ray kaynağı yapıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, birinci ray kaynağının akabinde kıymetli açıklamalarda bulundu.

2023 VİZYONU

Karaismailoğlu, hareketliliğin ülke içinde ve Türkiye’nin bulunduğu bölgede akıcı bir formda sağlanması için stratejik bir yol haritası dahilinde çalışmaları titizlikle sürdürdüklerini, Ulaşım Master Planı, Lojistik Ana Planı ve 2023 Stratejik Planı doğrultusunda çalışmaları sürdürdüklerini, Türkiye’yi dünya ile ulaşımın her modunda bağlayacak, kentler ortasında erişilebilirliği artıracak bir hareketlilik altyapısını oluşturduklarını söyledi.

İSTANBUL İÇİN YENİ PROJELER

İstanbul’a bugüne dek 80 kilometrelik kent içi raylı sistem kazandırdıklarını kaydeden Karaismailoğlu, “Devam ettiğimiz 5 kıymetli metro çizgisinin toplam uzunluğu tam 91 kilometredir. Çok yakında imaline başlayacağımız iki metro çizgisi da 13,5 kilometre uzunluğundadır. Projelerimiz tamamlandığında, İstanbul’un kent içi raylı sistemlerinin yarısını bakanlığımız yapmış olacaktır.” diye konuştu.

“SABİHA GÖKÇEN İLE KADIKÖY RAYLI SİSTEMLE KESİNTİSİZ BAĞLANACAK”

Karaismailoğlu, İstanbul’daki iki havaalanını da kent merkezine metro konforuyla bağlayarak süratli ve ekonomik bir ulaşım alternatifi sunmak için hummalı bir çalışma yürüttüklerini belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Metrolarla yalnızca havaalanlarını bağlamıyor güzergah üzerindeki istasyonlarla da mahallelerimizi merkezlere bağlıyoruz. Bu çerçevede, bugün birinci ray kaynağını yapmakta olduğumuz Pendik Tavşantepe- Sabiha Gökçen Havalimanı metro sınırımızda çalışmaları hızla devam ettiriyoruz. Bu çizgimiz, İstanbul’un kentler ve milletlerarası hava ulaşım terminallerinden birisi olan Sabiha Gökçen Havalimanı ile Kadıköy-Kartal-Pendik Metro Sınırı ortasında raylı sistem ilişkisini kesintisiz sağlayacaktır.”

7,4 KİLOMETRE, 4 İSTASYON

Karaismailoğlu, 7,4 kilometre uzunlukta olan ve 4 istasyonu bulunan bu hatta saatte tek istikamette 70 bin yolcunun rahat, süratli, inançlı ve ekonomik olarak seyahat edebileceğini söyledi.

ÖNEMLİ  Artık zorunlu! Yeni yapılan binalarda olacak

“İNŞAİ FAALİYETLERİN YÜZDE 91’İ TAMAMLANDI”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, bugün prestijiyle çizginin tünel inşaatındaki hafriyatları tamamladıklarını, projenin tünel ve iç kaplama betonu imalatları ile birlikte istasyon betonarme ve ince işlerinin devam ettiğini bildirdi.

Demir yolu işleri ve elektromekanik imalatlarının da başladığını lisana getiren Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

“Bugüne kadar sınırımızda 15 bin 970 metre tünel hafriyatı yaptık. 90 bin metreküpün üzerinde beton döktük. 14 bin 536 metrelik ray montajı işinin yüzde 73’ü yani 10 bin 674 metresini tamamladık. Ve sıra geldi birinci ray kaynağını başlatmaya. Proje bedeli 2 milyar 369 milyon lira olan çizginin inşai faaliyetlerde ilerlemesi yüzde 91; elektromekanik işlerde ilerleme ise yüzde 20 mertebesinde. Metromuzun tamamlanmasıyla birlikte, 2021-2045 yıllarında ekonomik çıkarlarımızın toplamı 181 milyon 297 bin euro olacak.”

5 METRO SINIRININ İMALİ DEVAM EDİYOR

Bakan Karaismailoğlu, İstanbul’da, bakanlık tarafından inşa edilen “Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı”, “Bakırköy kıyı (İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar Kirazlı”, “Başakşehir-Çam Sakura-Kayaşehir”, “Gayrettepe-Kağıthane-Kemerburgaz-İstanbul Havalimanı”, “Küçükçekmece Halkalı-Başakşehir-Arnavutkoy-İstanbul Havalimanı” metro sınırlarının üretiminin devam ettiğini söyledi.

Bu sınırlara ek olarak “Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Raylı Sistem Hattı” ile “Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Dönüşüm Projesi”ne de en kısa müddette başlanacağını lisana getiren Karaismailoğlu, “İstanbul’un gereksinimleri her geçen gün artıyor. İstanbul hizmet ister. Devlet aklı, ileri görüşlülüğü ve planlı bir yaklaşımla İstanbul’u yarınlara eksiksiz olarak hazırlamak bizim için çok değerli. İstanbullular müsterih olsun. Devletimiz ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tüm imkanlarıyla İstanbul’a dört elle sarılmıştır. İstanbullular için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Konuşma sonrası Bakan Karaismailoğlu ve beraberindekiler birinci ray kaynağını yaptı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ