Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Riskli Binalara Müsamaha Yok

Riskli Binalara Müsamaha Yok

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Hiçbir insanımızın riskli binalarda oturmasına müsaade etmeyeceğiz.” dedi

Bakan Kurum, İzmir Ticaret Odası’nda (İZTO) Müteahhitler Federasyonu iş birliğiyle düzenlenen inşaat sektörü konulu toplantıya katıldı. Burada konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, inşaat sektörünün büyük önem taşıdığını, ülke ekonomisinin yüzde 7’sini temsil ettiğini, istihdamın yüzde 15’ini sağladığını ve 300-400 sektörü doğrudan desteklediğini dile getirdi.

“GEREĞİNDEN FAZLA MÜTEAHHİT VAR”

Yurt dışında da çok sayıda Türk müteahhidin faaliyet gösterdiğini, Türkiye’de belki de “gereğinden fazla” müteahhit olduğunu anlatan Kurum, müteahhit potansiyelini hem yurt içinde hem de yurt dışında verimli kullanmak istediklerine dikkati çekti.

Kurum, yurt dışında Türk müteahhitlerini desteklemek amacıyla büyükelçilikler bünyesinde “çevre ve şehircilik ataşelerinin” görev yapacağını açıklayarak, Türkiye’nin her güçlüğün, zorluğun üstesinden yerli, milli duruş sergileyerek geldiğini söyledi.

“Bakanlık olarak inşaat sektörünün sorunlarını yakından takip ediyoruz.” diye konuşan Kurum, göreve geldikten sonra ilk 6 aylık süreçte sektörün öncelikli sorunlarını çözdüklerini belirtti.

İNSANLARIN RİSKLİ BİNALARDA OTURMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Bakan Kurum, kentsel dönüşümü sağlamak, deprem riskini ortadan kaldırmak için çalıştıklarına dikkati çekerek, “Türkiye deprem kuşağında biliyorsunuz. Nüfusun yüzde 66’sı deprem kuşağında yaşıyor. En son Kartal’da yaşadığımız elim kazada 21 canımız gitti. Kentsel dönüşüm bizim olmazsa olmazımız. Bu işin siyaseti yok, bedeli ne olursa olsun bu işi yapmak zorundayız.

Dönüşümün, her kentin bu konuda kendi anayasası olacak şekilde, az katlı, şehir mimarisine uygun, şehir merkezindeki yoğunluğu artırmayacak şekilde yürütülmesi gerekiyor. Hiçbir insanımızın riskli binalarda oturmasına müsaade etmeyeceğiz.”

ÖNEMLİ  Zelzele sonrası kentsel dönüşüm ivme kazanıyor
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ