Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Prefabrik evler ve fiyatları

Prefabrik evler ve fiyatları

Prefabrik yapıların piyasa hayatı oldukça eski olmasına rağmen günümüzde henüz tam anlamıyla bilinmemekte ve tercih edilmemektedir. Seyrek yapılaşma alanlarında veya sık kullanım olmayan bölgelerde tercih edilen bu yapılaşma türü hakkında ilerleyen süreçte çok daha tercih edileceği ve artık betonarme yapılaşmanın sonunu getireceği tahminleri yürütülmektedir.

Peki nedir bu Prefabrik ?

Prefabrik sözcüğü Türkçe bir kelime değildir, dilimize İngilizceden gelmiş olan bu kelimenin İngilizce dilindeki yazışlı “ Prefabricate “ dir. Bu kelimenin Türkçe anlam tercümesi ise ; Önceden Parçaları Hazırlamak anlamına gelmektedir.

Bu yapılaşma türünde, imalat yapılan fabrikalarda çizilen projeler eşliğinde üretilen her bir parça, kurulum yapılacak olan bölgeye sevk edilir. Hayata geçirilecek olan imar projesinde belirtiği şekilde mozaik usulü bir birlerine ve zemine vidalanarak sabit kalması sağlanır. Prefabrik evler yığma veya karkas yapı türlerine göre çok daha güvenlidirler. Güvenlik avantajı olarak sayabileceğimiz unsurlar ;

  • Deprem, zelzele veya toprak kayması esnasında hafif oldukları için yıkılma şansları pek yoktur ancak, yıkıldıklarında dahi içinde oturan bireylere betonarme yapılara oranla çok daha az zarar vermektedirler.
  • Yangın gibi felaketlerde tercih edilen ham maddelerin içinde bulunan kimyasallar sayesinde dirayetleri daha yüksek ve yanıcılıkları daha azdır.
  • Restorasyonu oldukça kolaydır, evinizi dilediğiniz zaman genişlete bilir dilediğiniz zaman daraltabilirsiniz.
  • Maliyetleri düşüktür.

Daha bir çok fayda unsurunun yanı sıra elbette dezavantaj sağlayan yönleri de bulunmaktadır.

Maliyet konusunda yaptığımız araştırmalar sonucu bir çok satışı yapılan ticari üründe olduğu gibi Prefabrik evler ve fiyatları şunlardır demek çok yanlış olacaktır. Tercih edilecen olan Prefabrik Ev in metrekare ölçüsü, ham madde kalitesi, kurulumu yapılacak olan mevkii, zemin etüt çalışması, kullanım şekli gibi bir çok unsur fiyatlarda değişkenlik göstermektedir. Biz standart bir yapıdan yola çıkarak ekstra özellikleri olmayan birkaç fiyattan bahsetmek istiyoruz ;

ÖNEMLİ  Ev Satışında Eş Rızası Şartı

50-60 m2 gibi ölçülerde yapılan prefabrik evlerin ortalama fiyatı : 20.00 Türk Lirası ila 30.000 Türk Lirası arasında seyretmektedir. Tabii ki sizin istediğiniz ekstra öğeler fiyatı artıracaktır.

130-150 m2 arası ölçülerde bir ev almak isterseniz bununda size maliyeti ortalama olarak 40.000 ila 60.000 Türk Lirası arasında olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ