Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Parke seçimi nasıl olmalı, dikkat edilmesi gerekenler?

Parke seçimi nasıl olmalı, dikkat edilmesi gerekenler?

Hızla geçen zaman karşısında insanoğlunun yaşam alanı sürekli değişime uğramıştır. Bu değişim günümüzde en çok evlerimizde görülmektedir. Kullandığımız eşyaların hızla yıpranması, eskimesi yada deforme olması ortaya yenilenme yada restorasyon ihtiyacı çıkarmaktadır. Şüphesiz ki evlerimizde üzerine en çok baskı uygulanan ve yıpranmaya en çok müsait olanlardan biriside Parkelerimizdir. Parke evimizin zemininde bulunan Ahşap veya benzeri maddeler ile üretilen bir yapı taşıdır. Isı ve ses izolasyonu sağlamasının yanı sıra dekor açısında önem arz etmektedir. Parkeler günümüzde genelde iki çeşit olarak bilinir, Ahşap parkeler eski tip ve ağaçtan yapılan, üzerinde vernik bulunan birinci çeşittir. Bir diğer tür ise Laminat parke olarak adlandırılan ahşap, plastik ve çeşitli kimyasalların karıştırılarak yapıldığı birbirine geçmeli olarak döşenen yapı malzemeleridir.

Ahşap parke lerde çeşitlilik fazla bulunmamaktadır, genelde dikdörtgen parçalar halinde yatay olarak döşenir. Laminat parkelerde ise çeşitlilikte sınır yoktur. Renk ve desen seçenekleri üretici firmanın hayal gücüyle doğru orantılıdır.

Parke seçerken dikkat etmeniz gereken bir çok nokta bulunmakta, parkeler sadece dekor ve izolasyon amaçlı değerlendirilmemelidirler. Sağlık açısından antibakteriyel olmaları sizin ve ailenizin sağlığı için önemli bir unsurdur. Maliyet fiyatını düşürmek adına kalitesiz malzemelerden ve zararlı kimyasallardan üretilen parke modellerin sağlığınızı önemli ölçüde tehdit etmektedirler.

Parke seçiminde yanınıza almanız gereken bir kriter listesi oluşturmak istiyoruz. Değerlendirmek istediğiniz ürünlerin bu kriterler ile uyum içerisinde olması gerek sağlığınız gerek maddi durumunuz için fayda sağlayacak niteliktedir.

Parke Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler ;

  • Üretim ülkesi, ülkemizde üretilmekte olan parkeler Çin ve benzeri Uzakdoğu ülkelerine göre daha kalitelidir. Almanya menşei sahibi ürünleri de seçebilirsiniz.
  • Parke et kalınlığı, parkeniz daha ucuza mal etmek için ince üretilmiş olabilir. Bu unsur ilerleyen zamanlarda başınızı çok ağrıtabilir. Alacağınız ürünün minimum 10mm altında olmamasına özen gösterin.
  • Kaplama Laminelerin kimyasal oranlarına dikkat edin. Yine fiyat faktöründen dolayı canlı görünüm verebilmek için sağlığa zararlı kimyasal kullanan firmaları tercih etmeyin. Alacağınız üründe mutlaka T.S.E damgası olmasına dikkat edin.
  • Parke satın alacağınız firmadan montaj hizmeti almaya çalışın, bu sayede parkeleriniz beklenmedik bir sorundan dolayı deforme olursa garanti sürecinde problem yaşamazsınız.
ÖNEMLİ  Toplumsal konut projesine müracaatlar yarın başlıyor
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ