Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Müteahhitlere Sıkı Takip Geliyor

Müteahhitlere Sıkı Takip Geliyor

Meclise sunulan teklife göre müteahhitler yeni işe başlamadan önce mali gücüne ve iş performansına bakılacak…

MÜTEAHHİTLERE SIKI TAKİP GELİYOR

Hükümet, emlak sektöründe dönüşüm için start verdi. Geçtiğimiz günlerde TBMM’ye sunulan kanun teklifi yasalaşırsa müteahhitlere  sıkı takip ve kontrol başlayacak. Bu yasaya göre, müteahhitler yeni projelere başlarken belli kriterler aranacak.

YENİ PROJEYE BAŞLAMADAN MALİ GÜCÜ KONTROL EDİLECEK

Yasada en önemli maddelerse işe başlamadan önce müteahhidin mali gücü ve iş bitirme seviyesine bakılacak. Böylece hem sektör disiplin altına alınacak hem de sektörün sağlıklı büyümesinin önü açılacak. Kanun teklifinde, özel sektörde yapım işleri üstlenecek müteahhitlerin belirli ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliliğe sahip olması koşulu yer alıyor. Yetki sahibi müteahhitler, yeterlilikleri dikkate alınarak, 9 sınıfta gruplandırılacak ve üstlenebilecekleri işler de yeterliliklerle uyumlu olacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK GÜNDEMDE

Meclise sunulan teklifte Kentsel Dönüşüm Yasası’yla ilgili yapılacak bazı değişikliklerde yer alıyor. Bundan böyle riskli yapılarda yapılacak çalışmalarda, müteahhitlerin sahip olması gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanım ve mali yeterliliği bakanlık tarafından belirlenecek şartlara bağlanacak. Kentsel dönüşüme giren firmalardan ruhsat verilmeden önce bina tamamlama sigortası yaptırması ya da bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlaması istenecek.

ANAHTAR TESLİMİ PROJELER DESTEKLENECEK

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yurtiçi ve küresel pazarda katma değeri çok yüksek anahtar teslimi projelere yatırım yapan müteahhitleri destekleyeceklerini açıkladı. Eximbank’ın desteklediği firma sayısı 10 bin 642’ye ulaştığını belirten Bakan Pekcan, gelecek yıl 48 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye Müteahhitler Birliği’nin programına katılan Pekcan, “Avrupa’da yaptığımız çeşitli görüşmelerde Afrika’ya Türkler ile beraber açılmaya onlar da hazır. Bu vesileyle hem Eximbank’ın kaynaklarını daha verimli kullanacağız hem sizin oralarda daha aktif ve daha verimli projeler alacağız” diye konuştu.

ÖNEMLİ  ‘Çelik’ sistemle 6 ayda konut teklifi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ