Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Müstakil konutları lüks hale getirmek yeni yatırım aracı

Soğukbulak, uygun fiyatlı mesken alıp meskenin fiyatından daha fazla harcama yaparak, lüks hale getirip satan yatırımcılar olduğuna dikkat çekti …

Müstakil konutları lüks hale getirmek yeni yatırım aracı

Soğukbulak, uygun fiyatlı mesken alıp meskenin fiyatından daha fazla harcama yaparak, lüks hale getirip satan yatırımcılar olduğuna dikkat çekti.

Artstyle Mimarlık kurucusu Mimar Şerif Soğukbulak, pandemi sürecinde lüks konut talebine ait değerlendirmelerde bulundu. Kovid-19 pandemisinin lüks villalara ve konutlara talebi artırdığını vurgulayan Soğukbulak, “Global gayrimenkul komisyonculuğu datalarına nazaran yüksek kaliteli konut satışları 2020 yılında bir evvelki yıla nazaran kimi ülkelerde yüzde 50’ye varan oranlarda arttı. Hem lüks hem müstakil konutlara ağır bir talep var. İş dünyasının uzaktan çalışmaya yönlenmesinin de bunda tesiri var. Ultra zenginler müstakil meskenlerinin birtakım odalarını iş alanına döndürüyor. Yani işleri konutlarından yönetiyorlar” diye konuştu.

“EVİN FİYATININ İKİ KATI KADAR KONUT TADİLATINA HARCAYANLAR VAR”

Bu faktörler dışında konut fiyatlarındaki artışın lüks konutları yatırım için cazip hale getirdiğini söz eden Mimar Şerif Soğukbulak, “Yüksek gelire sahip kesim, meskenlerine daha fazla harcama yapıyor. Meskenin fiyatı kadar hatta konutun fiyatından daha fazla mesken tadilatı ya da geliştirme uygulamaları için para harcayan beşerler var. Bu da gösteriyor ki aşikâr bir gelir düzeyinin üzerindeki zenginler lükse daha fazla yatırım yapıyor” dedi.

Düşük konut kredilerinin yahut borçlanma maliyetlerinin düşük olmasının lüks konutlara talebi olumlu etkilediğine işaret eden Şerif Soğukbulak, şöyle devam etti:

“Karantina kısıtlamalarında beşerler daha fazla alana muhtaçlık duyuyor. Bu sebeple geniş, ferah, müstakil ve daha büyük mülklere talep artıyor. Örneğin; geniş bahçeli bir villası olan kimi müşterilerimiz villa alanlarına ek odalar yaptırarak konutta hayat alanlarını genişletmek istiyor. Lüks konut piyasası olağanda sakindir; lakin ömür alanlarına duyulan gereksinimin artması ve bilhassa yüksek gelire sahip ailelerin konforundan vazgeçmemesi sebebiyle piyasada son 1 yıldır önemli hareketlenme var.”

ÖNEMLİ  Emlak Vergisi İadesi Dilekçe Örneği

“KONFOR STANDART MUHTAÇLIK HALİNE GELDİ”

“Lüks konutların sayısı giderek artıyor; zira üst seviye konut sahipleri salgın sırasında finansal araçlarda hareket etme esnekliğine sahipler. Satılık lüks meskenlerde arz artışı, varlıklı alıcıların seçim yapabilmelerini sağlıyor” diyen Soğukbulak, şu sözleri kullandı: “Pandemi gösterdi ki inanılmaz durumlarda konutlar sığınağımız oluyor. Karantinada kalan beşerler konfora daha fazla gereksinim duymaya başladı. Yaşadığı konutta işlerini yönetmek zorunda kalan beşerler için konfor standart bir muhtaçlık haline geldi. Bu durum gayrimenkul alışkanlıklarını değiştirdi. Beşerler artık kentten tabiata yakın yerlere ve konfora yöneliyor.”

Gelir düzeyi yüksek yatırımcıların doğal ortamlara yakın lüks konutlara daha fazla ilgi duymaya başladığına işaret eden tecrübeli mimar, şunlara vurgu yaptı:

“Müstakil konutları lüks hale getirmek de bir yatırım aracı haline geldi. Uygun fiyatlı konut alıp, meskenin fiyatından daha fazla harcama yaparak lüks hale getirip satan yatırımcılar var. Bu çok cazip bir yatırım seçeneği olmaya başladı. Uygun fiyatla arsa ya da tarla alıp üzerine lüks villa inşa ettiren insanların sayısı da çok fazla. Yani gayrimenkul bölümünde lükse gerçek bir yönelim dikkat çekiyor.”

KAYNAK: DHA
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ