Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Muaf Olup Emlak Vergisi Ödeyen Parasını Geri Alacak!

Muaf Olup Emlak Vergisi Ödeyen Parasını Geri Alacak!

Bazı vatandaşlar emlak vergisinden muaf olduğu halde gayrimenkulleri için emlak vergisi ödemesi yapıyor. Bu kişilerin mağduriyetlerini gidermek amacıyla ise belirlenen sürede başvurularını iletmesi durumunda vergi iadesi yapılabiliyor.

Emlak vergisi 1986 yılından beri belediyelerce tahsil edilen ve ödemesi zorunlu vergi türüdür.

Emlak vergisi, bina vergisi ve arazi vergisi olarak ikiye ayrılıyor. Emlak vergisinin ödemesinde zorluk yaşanmaması için vatandaşlara iki taksit fırsatı sunuluyor.

Emlak vergisi ilk taksiti ödemeleri ise 1 Haziran’da sona eriyor. Vatandaşların belirlenen süre içerisinde emlak vergilerini ödememesi halinde ise aylık 1.6 oranında faiz devreye alınacak.

Emlak Vergisi Para İadesi

Birçok vatandaş emlak vergisinden muaf olduğu halde taşınmazlarıyla ilgili ödemelerini yapabiliyor. Bu kişilerin mağduriyetlerini gidermek amacıyla ise belirlenen sürede başvurularını iletmesi durumunda vergi iadesi yapılabiliyor.

Vergi Usul Kanunu kapsamında belirlenen emlak vergisi iadesi 5 yıllık süreyi kapsayacak şekilde yapılıyor. İlgili kanuna göre; emlak vergisi muafiyeti olmasına rağmen ödeme yapan kişilerin geriye dönük olarak 5 yıllık ödenen vergilerinin iade başvurusunu belediyeler üzerinden gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Vergilerin ödendiği belediyeden gerçekleştirilen başvuru işlemi sırasında kişilerin yanında emlak vergisi iade dilekçesinin bulunması gerekiyor.

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Her taşınmazın konumu, büyüklüğü ve ikamet adresine göre emlak vergisi miktarı belirleniyor. Bu durumda adına kayıtlı ev, arsa, iş yeri, dükkan, tarla ve arazi gibi taşınmazı olan tüm vatandaşların genel olarak emlak vergisi ödeniyor.

Ancak bazı durumlarda kişiler emlak vergisi ödemesinden muaf sayılıyor. Kişinin adına kayıtlı olan taşınmazın brüt alanının 200 metrekareden daha çok düşmesi ve kişinin adına başka herhangi bir taşınmazın kayıtlı olmaması durumunda emlak vergisi ödenmesi gerekmiyor.

ÖNEMLİ  İsra Holding’den V serisi 14 farklı ülkeden yatırımcı çekti

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldıkları maaş dışında başka bir geliri olmayan emekliler, engelliler, şehit ve gazi yakınları emlak vergisinden muaf tutuluyor. İşi olmayan kişiler ile ev hanımları emlak vergisinden alınamıyor.

Ancak arsa ve araziler için emlak vergisi muafiyeti söz konusu değil.

Emlak Vergisi Borcu Nasıl Öğrenilir?

  • Vatandaşlar taşınmazın kayıtlı olduğu belediyelere giderek kendilerine ait olan mülklerin emlak vergisine ilişkin bilgilerini öğrenebilirler.
  • Online sorgulama yapmak isteyenler için; ilçe belediyelerinin e-belediye sistemi devreye giriyor.
  • Hizmete entegre olan belediyeler için geçerli olmak üzere e-Devlet kapısı üzerinden de sorgulanabiliyor.

Emlak Vergisi Borcu Nereye Ödenir?

Emlak vergisini ödemek istediğiniz taşınmazın bulunduğu belediyeye başvurabilirsiniz. Emlak vergisini ödemek işlemini belediyeye gidebilirsiniz.

Ödeme işlemini PTT ile havale ile ya da emlak vergisi mükellef numarasını kullanıp gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca e-Belediye sistemiyle ödemelerinizi tamamlayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ