Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Millet Bahçesi Yapılmadan Konutlar Yüzde 30 Değerlendi

Millet Bahçesi Yapılmadan Konutlar Yüzde 30 Değerlendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Millet Bahçesi olacağı açıklanan Atatürk Havalimanı arazisi çevresinde bulunan 8 mahallede konut fiyatları yüzde 30’a varan oranlarda değerlendi.

Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin araştırmasına göre, Millet Bahçesi olacağı açıklanan Atatürk Havalimanı arazisi ile sınırı bulunan 8 mahallede konut fiyatları kısa sürede yüzde 30’a varan oranlarda arttı. Arazinin Millet Bahçesi olarak açıklanmasından sonra bölgeye ilgi artarken, Atatürk Havalimanı arazisi ile sınırı bulunan 8 mahallede konut fiyatları ortalama olarak il genelinin çok daha üzerinde artış gösterdi. Şehir genelinde yılın ikinci çeyreğinde uzun süredir yatay seyreden konut fiyatlarının yüzde 5’e yakın arttığı görüldü. Ancak söz konusu dönemde Atatürk Havalimanı’na sınırı bulunan 8 mahallenin 5’inde bu rakamın çok daha üzerinde yükseliş görüldü.

MAHALLE MAHALLE ARTIŞLAR

  • Şenlikköy’de yüzde 30,
  • Basınköy’de yüzde 27,
  • Yeşilköy’de yüzde 24,
  • Ataköy 2-5-6. Mahallalerde yüzde 12,
  • Beşyol’da yüzde 7,
  • Ataköy 3-4-11. Mahallesi’nde yüzde 4
  • Yeşilyurt Mahallesi’nde yüzde 2
  • Ataköy 7-8-9-10. Mahallesi’nde yüzde 1,3

BAKIRKÖY’DE KONUT SATIŞLARI PATLADI

Bakırköy’de özellikle son 3 ay içerisinde konut satışları ciddi şekilde arttı. Yılın ilk 6 ayında, 2017’nin aynı dönemine göre İstanbul genelinde konut satışları bir miktar da olsa gerilerken, Bakırköy’de yüzde 20 yükseliş görüldü. Önemli artış ise mayıs ve haziran aylarında gerçekleşti. Bakırköy’de mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre konut satışları yüzde 54, haziranda ise yüzde 45’lik ciddi artış yaşandı.

MİLLET BAHÇESİ ÇEVRESİNE DEĞER KATTI

Gayrimenkul Uzmanı Ömer Türkoğlu, Bakırköy’de konut satış adedinin artmasının en yüksek mayıs ve haziranda görüldüğünü belirterek,”Ortalama konut metrekare değerlerinin İstanbul ortalamasının oldukça üstünde seyrettiği Bakırköy’de kredi faizlerinin bu dönemdeki seviyesinin de desteği ile birlikte pozitif bir hava hissedildiğini söyleyebiliriz. 2018 yılı 3. ve 4. çeyreğinin de tamamlanması ile birlikte yılın bütününü inceleme fırsatı bulacak ve geçmiş dönemlerle daha ciddi karşılaştırmalar gerçekleştirebileceğiz. Böylelikle Millet Bahçesi projesinin bölge konut piyasasına etkisinin ne seviyede olduğunu daha tanımlı başlılar altında tespit edebilmeyi hedefliyoruz.”

ÖNEMLİ  İstanbul'da Öncelik Kentsel Dönüşüm!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ