Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Marmaray Ne Zaman Uzatılacak ?

Marmaray Ne Zaman Uzatılacak ?

Gün geçtikçe çoğalan nüfus ile birlikte Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da ulaşım keşmekeşi artıyor. Dünya kültür başkenti konumunda olan bu şehrimiz Avrupa ve Asya kıtasını birbirine bağlayarak köprü görevi üstleniyor. Gerek sosyal yaşantı gerekse iş hayatı için hergün milyonlarca insan kıtalar arası seyahat yaparak bir yakadan diğer yakaya geçmek zorunda kalıyor. Bu güne kadar tamamlanmış olan iki farklı köprü ve feribotlar ile taşımacılığın yanı sıra, yakın geçmişte yapılarak halkın kullanımına açılan Marmaray raylı sistem taşımacılığı ile, denizin altından yapılan ulaşım imkanı İstanbul halkına adeta nefes aldırmış durumda. Şehrin iki yakası arasında oluşturulan tüp geçit içerisinden giden Marmaray, Ayrılık Çeşmesi ile Kazlıçeşme durakları arasında bulunan Üsküdar, Sirkeci ve Yenikapı duraklarını kapsıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ( İBB ) tarafından yapılan bazı açıklamalarda, Halkalı ile Tuzla arasında geliştirilmesi planlanan Marmaray hattı, iki yaka arasındaki ulaşımı dahada rahatlatmayı hedefliyor. Karayolu ile 72 kilometre olan ve günün hemen her saatinde yoğun trafik nedeni ile 4 saate kadar uzayan bu yolculuk, yeni Marmaray hattı sayesinde maksimum 95 dakikaya indirgenecek. Ulaşımda devrim niteliği taşıyan bu kolaylık ile Tuzla Tersaneler civarından Marmaray’a binen bir yolcu, yaklaşık yarım saatlik bir süreçte Kadıköy’e, 10 dakika’da Sabiha Gökçen Havalimanına erişim sağlayabilecek.

Marmaray ne zaman uzatılacak? Sorusuna ise; yine yetkili merciiler tarafından yapılan bazı açıklamalara dayanarak, 2016 yılı içerisinde kullanıma açılacağı yönünde bilgi verilse de, yoğun gündem ve 3. Köprü inşaatının oluşturduğu lojistik trafik yoğunluğu sebebiyle vaad edilen süreçte tamamlanamayacağı tahmin edilmekte. Bazı yorumcular ve planlama uzmanları tarafından verilen demeçlerde ise 2017 yılının ikinci çeyreği civarlarında halkın kullanımına açılabileceği yönünde. Ayrıca, 3. Köprü inşaatının bitiş süresinden sonra daha hızlanacak olan lojistik destek ile bu öngörülerin yanılma payıda yüksek görünüyor.

ÖNEMLİ  Avrupa'da konut fiyatları yükseliyor: Artış yüzde 17'ye yaklaştı

Marmaray 2016 genişletme inşaatı nı üstlenen taşeron firmalar ise, taahhüt ettikleri tarih aralığında projeyi tamamlayabileceklerini ifade ediyor. Ulaştırma Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa yürütülen projenin en kötü ihtimalleri dahi göz önünde bulundurursak, 2017 yılının ilk 3 ayı içerisinde halkın kullanımına açılacağını tahmin ediyoruz.

Bu konuyla benzer içerikli konuları da inceleyebilirsiniz :

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ