Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Mahkemeden Kiracıları Düşündüren Karar

Mahkemeden Kiracıları Düşündüren Karar

İstanbul’da yaşanan olayda mahkeme, 5 yıllık kiracısına fahiş kira artışı yapmak isteyen konut sahibini haklı buldu

EV SAHİBİ KİRAYI İKİ KATINA ÇIKARMAK İSTEDİ

İstanbul Kadıköy’de ev sahibi kiracı anlaşmazlığı mahkemeye taşındı. Kiracı 5 yıldır oturduğu eve, aylık 1.365 lira ödüyordu. Ev sahibi evin değerinin 2.500 lira olduğunu söyleyip fiyatı artırmak istedi. Olaya son noktayı mahkeme koydu.

KİRACI İLE EV SAHİBİ ANLAŞAMAYINCA MAHKEMEYE BAŞVURDU

Söz konusu anlaşmazlık İstanbul Kadıköy’de yaşandı. Kiracı Ege B. eve 2012 yılında taşınmış ve aylık 1.100 lira kira ödüyordu. 5 yılda kirası 265 lira zamlandı. Yani 2017 yılında evin kirası 1.365 lira oldu.

Ev sahibi kiranın emsallerine göre çok düşük olduğunu belirtti. 2 bin 500 lira talep etti. Bunun için de kiracısına ihtar çekti. Ev sahibi, kiracı ile fiyatı artırma konusunda anlaşamayınca, kiranın tespiti için mahkeme yoluna gitti.

BİLİRKİŞİ KİRA BEDELİNİ 2.400 LİRA OLARAK TESPİT ETTİ

Anadolu Sulh Hukuk Mahkemesi davayı kabul etti. Bilirkişi, apartmandaki 2 oda 1 salon olan eve gelerek inceleme yaptı. İnceleme sonucunda hazırladığı rapora göre bu evin boş olarak kiraya verilmesi halinde 2.400 lira kira getirisinin olduğunu söyledi.

MAHKEME KİRAYI 2 KATINA ÇIKARAN EV SAHİBİNİ HAKLI BULDU

Mahkeme bilirkişinin raporuna itibar etti. Davayı 1 yıl sonra karara bağladı. Önce kiranın 2. 400 liraya çıkarılmasını kaydeden mahkeme, kiracının 5 yıldır aynı dairede oturduğu gerekçesiyle yüzde 10 ‘hak ve nefaset’ indirimi yaptı. Daireye 2.160 lira ödenmesine hükmetti. Kararın ardından kiracı o evden çıktı. Ev sahipleri ise mahkemenin belirlediği fiyattan kiracı arıyor.

ÖNEMLİ  Dünyaya Türk Müteahhit İmzası

KARAR TARTIŞMA BAŞLATTI

Bölgedeki emlakçılara göre, mahkemenin kararı yerinde. Kadıköy Caferağa Mahallesi’nde 2 oda 1 salon olan bir evin kirasının 2 bin liradan başladığını, içinin düzgünlük derecesine göre de bu rakamın arttığını kaydettiler.
Bu karar emlakçıları memnun etse de vatandaşları ise ikiye böldü. Tartışma yarattı. 1.365 liradan 2.160 liaraya çıkan kirayı çok bulan da, bilirkişi öyle uygun gördüyse kararın doğru olduğunu da düşünenler vardı. Böyle bir artışı anormal bulan da.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ