Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kuzey Marmara Otoyolu 2019’da Tamamlanacak!

Kuzey Marmara Otoyolu 2019’da Tamamlanacak!

Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüleri ile bağlantı sağlayacak Kuzey Marmara Otoyolu tamamlandığında İstanbul trafiği nefes alacak.

430 kilometre uzunluğa sahip olacak olan Kuzey Marmara Otoyolu, özellikle köprü bağlantıları ile şehirler arası yolcu ve yük taşıyan taşıtların trafikte oluşturduğu yoğunluğa neşter vuracak. Otoyolun Avrupa Yakasında 172, Anadolu Yakasında ise 258 kilometrelik  kısmı bulunuyor. Silivri-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-Pendik güzergahının ardından, 2018 yılı sonuna kadar Pendik-Osmangazi Köprüsü arasındaki güzergahın da açılması planlanıyor. Sakarya’nın Akyazı ilçesine kadar gidecek otoyolun tamamının ise 2019 yılı sonunda trafiğe açılması hedefleniyor.

KOCAELİ’NDE 5 TÜNEL BULUNUYOR

Kuzey Marmara Otoyolu’nda 14’ü Avrupa, 29’u Anadolu kesimlerinde olmak üzere toplam 43 kavşak bulunacak. Toplamda 8 tünel, 24 viyadük, 62 köprü, 78 alt geçit, 47 üst geçit ve 200 menfezin bulunacağı otoyolda, ayrıca 4 şerit ile dünyanın en geniş tünelleri inşa edilecek. Projenin 151 kilometrelik kısmı Kocaeli kesiminde inşa ediliyor. Bu bölümde bin 405 metre, 4 bin 159 metre, 371 metre, 2 bin 150 metre ve 1475 metre olan 5 tünel inşa edilecek.

TRAFİK SORUNU ÇÖZECEK

Yol inşaat çalışmasını yerinde inceleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, hedeflenen tarihten 12 ay önce inşaatının bitirilmeye çalışıldığını açıkladı. Karayolları İstanbul birinci Bölge Müdürü Halil Akgündüz’den bilgi alan Başkan Karaosmanoğlu, daha sonra yedinci viyadüğün bulunduğu alana gelerek inceleme yaptı. Başkan Karaosmanoğlu, “Özellikle İstanbul’dan bayram çıkışları, dönüşleri, cumartesi-pazar günleri İstanbul’dan çıkış ve dönüşlerde, Kocaeli’de çok büyük trafik problemleri yaşıyoruz. Gerek E-5 dediğimiz D-100 Karayolu’nda, gerek TEM’de trafik problemi had safhada oluyor. Bu problemin halledilmesi için Kuzey Marmara Otoyolu’nun bir an önce hayata geçmesi gerekiyordu. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yap-işlet-devret modeliyle ihalesi yapıldı ve çok kısa bir süre içinde inşallah 2018’in sonunda önemli bir bölümü biterek hizmete açılacak. 2019’un sonunda da tamamen inşaat bitecek. Bittiği zaman Kocaeli şehir içi ulaşımında bize çok büyük bir rahatlık getirecek. Bayram dönemlerinde İstanbul yolunda yaşadığımız sıkıntıyı büyük ölçüde azaltacak olan çok önemli dev bir projedir” diye konuştu.

ÖNEMLİ  İnşaatta Konut Fiyatlarını Ucuzlatacak Yerli Atağı!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ