Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kredi puanı nasıl hesaplanır

Kredi puanı nasıl hesaplanır

Bankalardan kullanmak istediğiniz kredilerde değerlendirme sürecinde kredi skorunuza bakılmaktadır. Peki, kredi skoru yani kredi puanı nasıl hesaplanır? Bankalar kredi başvurusunda bulunan her bireyi öncelikle sayısal değerlendirmeye tabi tutmaktadır. Bu değerlendirmede sayısal puanınızın yetmemesi durumunda krediniz ret cevabı alarak olumsuz olarak sonuçlandırılmaktadır.

Kredi puanı nasıl hesaplanır ve hangi faktörler değerlendirilir? Gelin birlikte bakalım;

  • Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) tarafından, bankalara sunulmuş olan değerlendirme puanı kredilendirme sürecindeki en önemli rakamdır. Bankalar arasında ortak bilgi havuzu sayesinde, kişinin başka bankalara olan borçları, daha önce kullandığı krediler gibi tüm işlemleri görülebilmektedir.
  • Aylık Gelir Düzeyi kredinin geri ödenebilirliği yönünde oldukça etkili bir olgudur. Verilen kredinin aylık taksit tutarları, kişinin aylık gelirinin maksimum %50’si gibi bir rakama tekabül etmek zorundadır.
  • Yaş faktörü bankalar için oldukça önemlidir. Çok genç bireylerin sorumluluk alabileceği yönünde şüphe uyandırması ve ya çok yaşlı bireylerin vefat etme riski göz önünde bulundurularak puanlama sürecine etki etmektedir.
  • İş hayatı bankalar tarafından dikkatle incelenen bir durumdur. Son işinizde ne kadar çalıştığınız, mesleğiniz, toplam çalışma süreciniz gibi istikrar durumunuz incelenerek, borcunuzu geri ödeyip ödemeyeceğiniz konusunda değerlendirme yapılır ve kredi skorunuza etki eder.
  • Yaşadığınız evin mülkiyeti de kredi puan hesaplamada etkin bir rol oynamaktadır. Aile yanı veya kendinize ait mülklerin kira gideri olmadığı için, gelir belgenizde gösterilen aylık gelir rakamı artı puan olacaktır. Evinizin kira olması durumunda ise aylık gelirinizin önemli bir miktarı kiraya gideceği için puanınız düşecektir.
  • Kredi puanı nasıl hesaplanır sorusundaki bir diğer can alıcı cevap ise, kredi kartlarıdır. Farklı bankalara ait olan kredi kartları kullanım düzeniniz ortak bilgi havuzunda gözükmektedir. Gecikmeye girmiş olan kredi kart borçlarınız puanınızı oldukça düşürmektedir.
  • Elektrik, Su, Doğalgaz gibi faturalarınızda artık kredi puanı hesaplaması yapılırken incelenen öğeler içindedir. Kurumların işlemlerini elektronik ortama taşımasıyla birlikte, bankalar için dikkate alınabilecek bir diğer borç ödeme düzeni daha ortaya çıkmıştır.
ÖNEMLİ  Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Yukarıda anlattığımız olgulara ek olarak her banka bağımsız olarak farklı istihbarat ve değerlendirme unsurlarıyla çalışabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ