Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kredi Çekilen Ev Satılabilir mi?

Kredi Çekilen Ev Satılabilir mi?

Günümüz şartlarında ev alabilmek için bir miktar birikimimiz olması şart. Konut kredisi çekerek ev alma durumunda ise bankalar dahi alacağımız konutun %75’lik kısmını kredi olarak veriyor. Yani 100.000 Türk Lirası civarında bir evi konut kredisi çekerek almak istersek, kredi veren kuruluşlar bunun sadece 75.000 Türk Lirasına kadar olan kısmını bize ödüyorlar. Geriye kalan 25.000 Türk Liralık kısmını ise bizim birikimlerimiz ile karşılamamız gerekmekte. Peki, peşinat kısmını karşıladık ve kalan miktarı kredi çektik, sahibi olduğumuz evi kredi taksitlerini ödeyememe durumunda veya maddi olarak sıkıştığımız bir zamanda Kredi Çekilen Ev Satılabilir mi? Sorusunun cevabını biliyor musunuz?

Kredi veren kuruluşlar, size vermiş oldukları borcun karşılığında kendisini güvene alabilmek için satın alacağınız ev üzerine ipotek şerhi koyacaktır. Bu şerh, borçlu olduğunuz kurum veya kişinin izni olmadan mülkü satmamanız için tedbir amaçlı konmaktadır. Kredi çekilen daire satılabilir mi? Sorunuzun cevabı ise bu ipotek şerhi sebebiyle maalesef hayır olacaktır. Ancak her mutlak sistemin olduğu gibi bu sisteminde bir çözümü mevcut, ipotekli evi satmak için ilk önce evi satın alacak olan kişi ile anlaşma yapmanız gerekmekte. Diyelim ki 75.000 Türk Liralık borcunuzun bu güne kadar 25.000 liralık kısmını ödediniz. Geriye kalan 50.000 Lirayı evi satın alacak olan kişiden tahsil ederek bankaya yatırabilir ve mülkün üzerine koyulmuş olan ipotek şerhini kaldırmalarını talep edebilirsiniz. Yeni ev sahibi tapu devri işlemlerinden önce size ödeme yapmayı kabul eder ve güvenirse, 1 veya 2 iş günü içerisinde satılamaz şerhini kaldırarak sahibi olduğunuz mülkün devrini Tapu Sicil Müdürlüklerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Çekilen Ev Satılabilir mi? Sorunuza kısa bir cevap ile Hayır desek de, elinde nakit parası olan yeni ev sahibiniz sizin yardımınıza koşabilir. Bir diğer formül ise; Kredi Kayıt Bürosu ve Türkiye Bankalar Birliği yani kısa isimleri ile KKB ve TBB kurumlarındaki kredi puanınızın yüksek olması durumunda, bankaya kalan konut kredisi borcunuz kadar tüketici kredisi çekebilir, konut kredinizi kapatarak evinizin satılamaz şerhini kaldırabilirsiniz. Bu sayede bir miktar faiz ve dosya masrafı ödeyerek, devir işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

ÖNEMLİ  Konutta yatırımcısını sevindiren iki vilayet: 18 yılda parasını kazandırıyor
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ