Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Köy Evi için İzin Almak Gerekir mi?

Köy Evi için İzin Almak Gerekir mi?

Plansız Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile köyde nasıl ev yapılacağı belirlenmiştir. Yönetmeliğe göre, köylerde ev yapma şartları, belediye mücavir alan sınırları dışında planı bulunmayan köylerin yerleşik alanları ile belediye ve mücavir alan sınırları İçinde ve dışındaki yerleşme alanı dışında kalan (iskân dışı) alanlarda değişkenlik gösteriyor.

Ruhsatsız belediye sınırları içerisinde inşaat yaptırmak kanunen yasaktır. Belediye sınırları içerisinde olmayan, kırsal alanlarda ise durum biraz değişiyor.

Köylerde yeni bir ev yaptırmak istediğinizde ilk başta önemli olan husus nüfus kütüğünde nerede kayıtlı olduğunuzdur.

Eğer nüfus kütüğündeki kaydınız o köy ise

köy muhtarından alacağınız, muhtarın imza ve mührü ile iki aza imzası taşıyan bir yapı izin belgesi inşaatınızı yasallaştıracaktır.

Bu hak köylülere devletimiz tarafından sağlanan bir kolaylıktır. Ancak burada bir sınırlama bulunmaktadır. Yapacağınız evin ya da inşaatın köy yerleşim alanı içerisinde yer alması gerekmektedir.

Köy yerleşim alanı dışında ama köy sınırları içinde bir arazide inşaat yapmanız için muhtarın izin verme yetkisi yoktur.

Köy halkı dışında, dışarıdan gelip arazi satın alıp bir ev yaptırmak isteyenler için köy muhtarı inşaat yapılacak alan ister köy yerleşim alanı içinde ister dışında olsun hiçbir şekilde inşaat izni veremez.

İnşaatın yapılması için bulunulan il ve ilçedeki özel idare müdürlüğüne başvurup inşaat ruhsatı almak gerekmektedir.

Yayla vb. alanlar genellikle köy yerleşim alanı olmayan yerlerdir.

İmara açılmamış bir arazide inşaat yapmak için ancak çok özel durumlarda izin alınması mümkün olabilir. Bununla birlikte bu tür izinler doğrudan vatandaşa verilmemektedir.

Yayla gibi kırsal bölgelerde inşaat yapmak için arazi almak isteyenler alacakları arazinin imar durumunu mutlaka kontrol etmelidir.

Köylülerin muhtardan inşaat izni almadan ve köy halkı dışındakilerin ruhsat almadan yaptıkları inşaatlar kaçak olup büyük cezalara tabidir.

ÖNEMLİ  Konut Kredisinde Masraflara Dikkat!

Bu şekilde kaçak inşaat yapan vatandaşlarımız yaptıkları binaya kapı numarası alabilmek için başvurduklarında, ilgili yasa ve yönetmelikler gereği binaya kapı numarası verilmekte, ancak kaçak işlemleri ile ceza kesilmekte ve yapılan bina yıkılabilmektedir.

Kaçak inşaatlara verilen para cezası inşaatın niteliğine göre değişmekte olup zaman zaman yeni bir ev inşa etme maliyetine ulaşabilmektedir.

Kesilen para cezası ile yapılan kaçak inşaat yasallaşmış olmayıp yıkılabilmekte böylece bu tür inşaatı yaptıranlar hem yüklü bir para cezası ödemekte hem de yaptıkları evden olmaktadır.

Köyde ev yapıp kapı numarası almak için

İmar durumu başvurusu yapabilmek için ilgili parselin sahibi ya da hissedarı olmanız gerekir. Öncelikle elinizde bir çap örneği belgesi, yani kadastro planında taşınmasın geometrik konumunu gösteren belgenin olması gerekir.

Bu belge ve bir dilekçe ile yanınıza tapunuzu da alarak Solhan Özel İdare Müdürlüğü’ne imar durumunuzu almak için başvurabilirsiniz.

Hisseli parsellerde inşaat koşulları yapı izin başvurusunda tüm hissedarların izni (muvaffakatı) aranır.

Tabi bu ancak parsellerin inşaat yapılmaya uygun olması durumunda geçerlidir.

 • Eğer özel ifraza tabi hisseli parseller söz konusu ise uygun kadastral parsel oluşması şarttır.
 • Yapılacak yapılar için gerekli belgeler;
 • Dilekçe (yapılmak istenen yapılar ile parselin durumu hakkında ayrıntıları içeren)
 • Güncel Tapu Kaydı
 • Kadastro Çapı (Tapu Kadastro Birimlerinden Alınacak)
 • Koordinatlı Aplikasyon Krokisi
 • Tapu Hisseli ise hissedarlardan Konut Yapılmasında Sakınca Yoktur Yazısı(Köy İhtiyar Heyeti Kararı)
 • Muhtarlıktan yapı yapılmasında sakınca yoktur yazısı
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • İkametgâh İlmühaberi
 • Mimari Proje
 • Yol Kotu Belgesi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ