Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Korsan Emlakçılara Dikkat!

Korsan Emlakçılara Dikkat!

Kamu bankalarının konut kredilerinde düşük faiz oranı kampanyalarını hayata geçirmesiyle, ev sahibi olma hayalini kuranlar harekete geçmişti. Kimi hayalindeki evi uygun fiyata alırken, kimi de korsan emlakçılar yüzünden mağdur oldu.

Konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi ile birlikte korsan emlakçılar da harekete geçti. Ellerinde sözleşme nüshaları ile dolaşan korsan emlakçılar, ev sahiplerinin adına evleri kiralıyor. Hem ev sahibinden hem de satın alacak vatandaştan pay alıyor.

Vergi ödemeden ve bu işin eğitimini almadan avantacılık yapan kişilere dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Emlak Danışmanı Ömer Boğa, daha sonradan meydana gelecek sorunlarda muhatap bulabilmek için sertifikalı emlakçılar ile görüşmenin sağlıklı olacağına vurgu yapacak.

Belgesi Olmayan Emlakçılara Dikkat!

Doğru yatırım için doğru kişilerden fikir alınması gerektiğine vurgu yapan Boğa, “Emlak danışmanlığı konusunda eğitim almış, yurt içi ve yurt dışı geçerliliği tescil edilmiş sertifikalı kişilerdir.

Pratik alanda uzman ise piyasada tanınan, yaptığı işlerle referans alabilen ve size yatırım önerisinde bulunabilen kişilerdir. Bir de bunlardan farklı olarak ayaklı emlakçı diye tabir ettiğimiz kişiler var ki onlar sizin sadece paranızın talibidir” açıklamasında bulundu.

Yetkili Emlakçıları Tercih Edin!

Mülkiyet alımında veya kiralama işleminde muhakkak aracı kişinin doğru seçilmesine dikkat edilmesi gerektiğini belirten emlak danışmanı Ömer Boğa, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bir tarafta vergisini düzenli ödeyen emlak odasına kayıtlı ülkesine ve milletine yararlı emlak danışmanları, diğer tarafta ise; ağabey orası o kadar etmez, ablacım bak şimdi diye cümleye başlayan size zaman ve para kaybettiren üstelik sizin üzerinizden ciddi paralar kazanmaya çalışan korsan emlakçılar! Bu kişilere dikkat edin.

Gayrimenkul yatırımı ciddi bir iştir. Bir emlak ofisine gittiğinizde emlak danışmanına sormanız gereken ilk soru; emlak odasına kayıtlı olup olmadığıdır.

ÖNEMLİ  Dev projede geri sayım! En geç 2023'te üretime başlayacak

Bunu belge ile ibraz etmesini mutlaka isteyiniz. Ardından yatırım önerisinde bulunmasını talep ediniz. Hizmet bedeli olarak ne kadar istediğini sorunuz.

Şayet yüzde 2’nin üzerinde bir bedel talep ediyorsa,  pazarlama sürecinde yetki belgesi isteyerek sizin adınıza pazarlamaya çıkmıyorsa bilin ki o kişi korsan emlakçıdır.

Bu şahıs yer gösterme belgesi imzalatmıyorsa mülkün sahibinden de yetki alamamıştır. Zaten mülk sahibini yetki almak için bilgisiyle ikna edememiş bir emlak danışmanı sizi nasıl alım yapmaya ikna edecek?”

Her İşi Belge ile Yapın

Ömer Boğa, “Empati kurun siz emlak danışmanlığı yapsaydınız, verginizi ödeyip yasal evraklarınızla hizmet verseydiniz ve korsan emlakçılar vatandaşları dolandırıp hakkınızı gasp etseydi ne düşünürdünüz?

İşlemlerini yasal olarak yapan ve yasaya uygun hareket eden emlak danışmanları daha çok kazanmak istemiyor mu?

İnsan bu elbette ister ama dürüstlük ilkesine sahip oldukları için bunu sizden talep etmezler. Ancak korsan emlakçılar pazarladığı mülkün fiyatının çok üzerinde bir fiyat ister ve alıcının parasına satıcının ise mülküne ortak olur.

Büyük emek harcayarak aldığınız mülkü satarken, dişinizden tırnağınızdan artırarak biriktirip bir gayrimenkul alırken paranızı ve zamanınızı bu kan emicilere kaptırıp ziyana uğramanın alemi nedir?

Sizden yetki isteyen emlak danışmanından korkmayın. Bilin ki en ufak bir yanlışında mahkemede hakkınızı arayabileceksiniz. Diğer türlü bir pazarlama yönteminde ise belgelerle ispat edemediğiniz için hakkınızı göz göre göre gasp ettireceksiniz.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ