Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konutta Yeni Kampanya 27 Ağustos’ta Başlıyor!

Konutta Yeni Kampanya 27 Ağustos’ta Başlıyor!

Haziran ayında başarılı şekilde uygulanan konut kampanyası 27 Ağustosta yeniden başlıyor.

Geçen haftalarda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la görüşen, sektörün ileri gelen kuruluşlarından KONUTDER, GYODER ve İNDER temsilcileri yapılan toplantı sonrası yeni konut kampanyası yapılacağını duyurmuştu. Yapılacak kampanya Kurban Bayramı sonrası, 27 Ağustosta başlayacak.

YENİ KONUT KAMPANYASI

  • Kampanya kapsamında konut kredisi faizleri yüzde 2’yi aşan seviyelerden, yeniden 120 ay vadede yüzde 0.98’e indirilecek.
  • En az bir ay sürmesi hedeflenen kampanyada peşinat oranı da yüzde 10’a çekilecek.
  • KİPTAŞ ve Emlak Konut GYO projeleri başta olmak üzere, GYODER, KONUTDER ve İNDER üyelerinin projeleri yer alacak.
  • Kampanya için bir kamu spotu da hazırlanıyor.

SEKTÖRE KORUMA KALKANI

Bakan Albayrak ve Bakan Kurum’la görüşen gayrimenkul sektörü temsilcilerinin taleplerinin karşılanması için bakanlıklar düğmeye bastı. Edinilen bilgilere göre iki bakanlık, KONUTDER, GYODER ve İNDER başkanlarından devam eden projelerdeki stok rakamlarını ve bunların parasal değerini istedi. Üç dernek daha önce hazırladıkları raporu detaylandırarak iki bakanlığa ulaştırdı. Bakanlıkların bu çalışmayla sektöre nakit akışı sağlamayı amaçladıkları öğrenildi.

FON İLE SEKTÖRE NAKİT AKIŞI

Edinilen bilgilere göre bakanlıkların yapacakları inceleme sonucunda her firmanın stoklarından bir bölümünün yer aldığı bir varlık havuzunun oluşturulması gündemde. Çalışmaların 17 yıl sonra aktif hale getirilen Emlak Bankası üzerinden yapılması bekleniyor. Bankanın önderliğinde gayrimenkul fonunun kurulması, konut stokundan bir kısmın buraya devredilmesi gayrimenkullerin satışına dayalı yurtdışı ve yurtiçi tahvil ya da menkul enstrümanlar ile satılarak, stokların eritilmesi de sektörün talepleri arasındaydı.

ÖNEMLİ  Bu Fiyatlarla Konut Almak için Son Aylar!

KONUT STOKU 800 BİN

Ülke genelinde halen 200 bini İstanbul’da olmak üzere 800 bin civarında bitmiş ve devam eden konut stoku var. Bunun 60 bini değeri 70 milyar lirayı bulan markalı konut projelerinden oluşuyor. 1.5 yıl içinde bitecek 1 milyon da konut var. Sektörün yıllık 1. el satışı ise 650 binler seviyesinde.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ