Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut ve İş Yeri Kiralarına Banka Şartı!

Konut ve İş Yeri Kiralarına Banka Şartı!

Bir ev ya da iş yerinin kiraya verilmesi halinde kiracıların kira bedelini nasıl ödemesi gerektiği, Vergi Usul Kanunu ile açıkça belirtiliyor. Yasaya göre, 500 liranın üstündeki ev kiralarının banka veya PTT aracılığıyla ödenmesi şart. Bu limitin altındaki kira bedeli elden ödenebiliyor. Ancak iş yeri kiralarında limit yok. İş yeri kirası ne olursa olsun, kiranın bankaya yatırılması gerekiyor.

Banka ve PTT aracılığıyla kira bedeli tahsilatı bir zorunluluk. Amaç kayıtdışılığın önüne geçmek. Maliye, denetimlerde kira bedellerinin elden ödendiğini veya alındığını tespit ederse “özel usulsüzlük cezası” kesiyor.

Bundan hem kiracı, hem de kiraya veren mülk sahibi sorumlu. Cezanın bir parasal karşılığı var. Vergi Kanununa göre; ceza yatırılmayan her bir kira tutarının yüzde 5 i oranında uygulanıyor.

Cezayı Kim Ödeyecek?

Kiraya verilen konut ise kira gelirinin banka ya da Posta İdaresi (PTT) aracılığıyla tahsil edilmemesi halinde, cezayı konut sahipleri ödeyecek.

Öte yandan herhangi bir limit olmaksızın iş yeri kirasının aynı yolla ödenmemesi halinde ise özel usulsüzlük cezasını muhatabı kiraya verenler ile kiracılar olacak.

Yani kirayı elden ödeyen esnaf ile kirayı elden alan iş yeri sahibine ayrı ayrı ceza kesilebilecek.

İş Yeri Kiraları

Kiranın elden ödenmesi konusunda özellikle esnaf dikkatli olmalı. Bazı durumlarda sadece banka tahsilat makbuzu, kirayı banka aracılığıyla ödediğinize delil olmayabilir.

Dolayısıyla, iş yeri kirası ödeyenlerin ileride cezai yaptırımla karşılaşmamaları için, banka dekontları ile yetinmemeleri, kiraya veren.kişi mükellef ise fatura, mükellef değilse ayrıca gider pusulası düzenlemeleri öneriliyor. Maliyenin görüşü bu yönde. 

Anayasa Mahkemesi Kararı

Özel usulsüzlük cezasının kaldırılması talebiyle açılan bir dava sonucunda, 11 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete de Anayasa Mahkemesi nin almış olduğu bir karar yayınlandı.

ÖNEMLİ  Emlakçılık için gerekenler

Kararda, kira gelirinin banka veya PTT yoluyla yatırılacağı ve tahsil edileceği, buna aykırı davrananlara kesilen cezaların ise Anayasa ya aykırı olmadığı belirtildi.

Özetle, elden kira ödeyene ve alana para cezası kesilmeye devam edilecek. 500 lira ve üzeri kiranın bankadan ödenmesi gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ