Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut sitesi yöneticileri sarsıntı riskine karşı şuurlu hareket etmeye çağırıyor

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde zelzele riskine ait apartman idareleri de gerekli önlemleri alıyor.

Konut sitesi yöneticileri sarsıntı riskine karşı şuurlu hareket etmeye çağırıyor

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki zelzele; ülke genelinde “Türkiye’nin bir zelzele ülkesi olduğu gerçeği” konusunda farkındalık yarattı.

Bu farkındalıkla konut sitesi idareleri muhtemel zelzele ve afetlere hazırlık için harekete geçti.

Acil durum planlarını hazırlanacak

Yönetimler, sarsıntı anında ve sonrasında yapılması gerekenlere ait acil durum planlarını hazırlamaya, bu hususta atılması gereken adımları planlamaya başladı.

“Depreme hazırlıklı olunması yıkıcı tesirleri yok eder”

Tesis Yöneticileri Federasyonu Lideri Yahya Sağır, sarsıntının, hazırlıklı olunduğu takdirde, yıkıcı tesirleri yok edilebilecek doğal bir gerçek olduğuna işaret etti.

“Binalar uzman yapı kontrol şirketlerine denetilmeli”

Depreme karşı sitelerin içinde yürütülen çalışmalara değinen Sağır, şu değerlendirmede bulundu:

Site içerisindeki binaların zelzeleye dayanıklılığının alanında uzman yapı kontrol şirketlerine denetletilmesi, dayanıksız binaların yine tasarlanarak güçlendirilmesi için gerekli adımlar atılıyor. Zelzele esnasında site sakinlerine davranış, hazırlık eğitimlerinin verilmesi, zelzele sonrasında mümkün olumsuz sonuçlarla nasıl gayret edilmesi gerektiği ve sıhhat, besin ve barınma üzere temel gereksinimlerin nasıl sürdürülebileceği konusunda planların oluşturulması üzere temel adımlar site idarelerince belirleniyor. Eğitimlere evvel işçi, bilhassa güvenlik görevlilerinden başlanmalı. Bu hususta ilerleme sağlanabilmesi ise Kat Mülkiyeti Kanunu ve sair mevzuat çerçevesinde, site idaresinin teşebbüsü ve malikler ile sakinlerin ortak iradesi ile mümkün olabilmektedir.

“Site sakinlerinin maddi ve manevi hakları önemli”

Sağır, zelzelenin olası olumsuz sonuçları karşısında site sakinlerinin maddi ve manevi hakları ile bu hakların kanunlar ve tarz dairesinde kullanılabilmesinin kıymetine işaret ederek, “Bu süreçte site idarelerinin üzerine düşen misyonları vakit geçirmeden yapmaları gerektiği üzere hızlı olarak, konutlarda ‘aile bildirim’ formlarının tüm fertler ismine doldurularak idareye teslim edilmesi değerli bir husustur. Bu halde acil durumlarda kurtarılacak engelli, yaşlı, çocuk üzere bireylerin belirlenmesi ve binada bulunan şahısların kimlik tespiti kolaylaşır.

ÖNEMLİ  Konut alacak vatandaşlara kritik ikaz: Bodrum katına bakın!

“Site idareleri ana taşınmazlara ziyan verecek tadilatlardan kaçınmalı”

Konut ya da iş yeri olsun tüm bina girişlerinde “acil durum planları”nın görünür halde duvara asılması ve buralarda yaşayan herkesin bu bahiste bilgilendirilmesi gerektiğini anlatan Sağır, şunları kaydetti:

Felaketler yaşanmadan bilinçlendirme yapılması gerektiği üzere belirlenecek periyotlarda de tatbikatlar yapılmalıdır. Ebeveynler konutta yokken de tatbikatlara devam edilmelidir. Binalarda toplanma alanları belirlenmeli ve bu bölgeler imza karşılığı herkese bildirim edilmelidir. Tesislerdeki uygun alanlara güçlü acil durum konteynerleri koyularak kişi sayısına nazaran, jeneratör, delici ve kırıcı alet, seyyar aydınlatma, kablo, el feneri, megafon, birinci yardım çantası, su, konserve üzere gereçler temin edilmeli, bu eserlerin tarihi ve durumu denetim altında tutulmalıdır. En kıymetlisi ise site idareleri ana taşınmazlara ziyan verecek tadilatlardan kaçınmalı ve bu mevzuda da malikleri bilinçlendirmeleri gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ