Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Satışlarında KDV

Konut Satışlarında KDV

Son zamanlarda birçok mevzuatta olduğu gibi, konut vergi mevzuatlarında da hızlı ve köklü değişiklikler yapılmıştır. Birçok kez yapılan bu yenilenme çalışmaları, beraberinde yeni bilinmeyen ve tartışmaya açık konuları da beraberinde getirmektedir. 3065 sayılı Katma Değer Vergisi kanunun 28. Maddesi, 6322 Sayılı Kanun’un 22. Maddesiyle birlikte değişime uğramıştır. Gerçekleşen değişiklik ile birlikte Bakanlar Kurulu tarafından “ Perakende safhası ve inşaatın yapıldığı arsanın veya konutun vergi değeri ve bulunduğu yeri esas alarak konut teslimleri için farklı vergi oranları tespit etmeye yetkili “ ibaresi eklenmiş ve yetki verilmiştir. Birden fazla kanunda değişiklik yapması ve torba kanun terimine uygun gelen 6322 Sayılı Kanun, 2012 Yılı Haziran Ayı 15. Gün ve 28324 numaralı Resmi Gazete sayısında yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu değişiklikle birlikte Konut Satışlarında KDV oranının belirlenmesi; herhangi bir sınır olmadan tamamen Bakanlar Kurulu’na devir olmuştur. Bakanlar Kurulu kendisine bırakıla bu yetkiyi 01.01.2013-28515 tarihli ve sayı numaralı resmi gazetede yayınlanan ve 01.01.2013 tarihi itibari ile yürürlüğe koyulan Bakanlar Kurulu Kararı ile kullanmıştır.

5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu kapsamındaki şehirlerde söz konusu olan tarih ve sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve risk faktörleri taşıyan alan niteliği taşıyan mevkiiler ile riskli yapıların bulunduğu bölgeler hariç tutularak, birinci sınıf inşaat, lüks yapılar ve ruhsatın sonradan revize edilerek inşaat kalitesinin yükseltilmesi de dahil olmak üzere, yapı ruhsatının temin edildiği vakitte, üzerine yapı inşa edilen arsanın 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun 29. Maddesi gereği istinaden tespit edilen arsa birimi ile metrekare başına düşen vergi oranları aşağıdaki gibidir;

Konut Satışlarında KDV

  • 000 TL ve üzerinde ise; %18 Oranında Katma Değer Vergisi Uygulanacaktır.
  • 500 TL ila 999 TL Arasında ise; %8 Oranında Katma Değer Vergisi Uygulanacaktır.
  • 499 TL ve Altındaki tutarlar için veya 5216 Sayılı kanun kapsamında olmayan bölgeler için ise %1 Oranında Katma Değer Vergisi uygulanacaktır.
ÖNEMLİ  Konutta düşük vergi için yanlış beyan verenlere para cezası

Satın alacağınız veya satacağınız konutun 5216 sayılı kanun kapsamına girip girmediğini yukarıda belirttiğimiz şartları okuyarak öğrenebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ