Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Satışları Geçen Yıla Göre Yüzde 5 Arttı

Konut Satışları Geçen Yıla Göre Yüzde 5 Arttı

GYODER’in hazırladığı Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2018-3. Çeyrek Raporu yayınladı. Rapora göre konut satışlarında 3.çeyrekte yüzde 4,2 artış gözlendi

KONUT SATIŞLARI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 5 ARTIŞ GÖSTERDİ

2018 yılı 3.çeyreğinde konut satışlarının, bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,2 artış, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 düşüş gösterdi. Kümülatif olarak bakıldığında ise yılın ilk 9 ayı itibarıyla, konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7’lik bir düşüş göstererek 1 milyon 2 bin 391 adet seviyesinde kapandı.

MALİYETLER KATLANDI

Gayrimenkul sektörü tarafından yılın ilk yarısında en çok inşaat maliyetlerindeki artış, konut ve iş yerlerindeki KDV indirimi gibi konular üçüncü çeyrekte de konuşuldu.

İKİNCİ ELE İLGİ ARTIYOR

Rapora göre, ilk kez satılan konutlarda ise adet olarak ikinci çeyreğe kıyasla yüzde 4,4’lük bir artış görülürken, ikinci el satışlarda yaklaşık yüzde 3,9 seviyesinde artış görüldü. Yılın ilk 9 ayı değerlendirildiğinde, geçen yılın aynı dönemine göre adet bazında ilk el satışlarda yüzde 2,2, ikinci el satışlarda yüzde 3,2 oranında azalma söz konusu oldu. İkinci el satış rakamlarının, baz etkisinden ötürü yıl sonlarını içeren son çeyrekler dikkate alınmadığında, toplam satışlardaki oranının %54 – %55 bandında çok temel bir orana oturmuş olduğu yorumlanabilir.

YABANCIYA KONUT SATIŞLARI REKOR KIRDI

Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul platformlarından GYODER, gayrimenkul sektörünü üçer aylık dönemler halinde irdelediği, ‘GYODER Gösterge’ Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2018-3. Çeyrek Raporu’nu yayınladı. Rapora göre Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2018 yılının ilk 9 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yabancıya yapılan konut satışlarında yüzde 58 artış gösterdi.

ÖNEMLİ  Taksim Camii'nin Açılış Tarihi

EN ÇOK KONUT İSTANBUL’DA SATILDI

Ülke uyruklarına göre yabancılara yapılan konut satışlarında, ikinci çeyreğe göre yüzde 89,31, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 118,5 oranında artış gözlendi. 2018 yılının ilk 9 ayında ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 58,5 oranında artış gerçekleşmiş olup toplam satışlar içindeki payı yaklaşık yüzde 2,4 seviyesine çıktı. Üçüncü çeyrekte, yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırada yüzde 31,6 pay ile İstanbul yer alırken, ikinci sırada yüzde 19,1 pay ile Antalya yer aldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ