Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Kredisinde Faizin 8 Puanını Devlet Ödesin!

Konut Kredisinde Faizin 8 Puanını Devlet Ödesin!

Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, “Devlet, konut kredisi kullanacak vatandaşların yıllık faiz yükünün 8 puanlık bölümünü karşılayabilir.”

GYODER Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Avni Çelik faizlerle ilgili olarak, “Sektör temsilcileri ile şu yönde görüş birliği oluştu, Faizler yükselince konut satışı düşüyor. Konut satışının hareketlenmesi için faizlerin düşmesi gerekiyor. Bankalar, yükselen enflasyonla birlikte mevduat faizini de yükseltmek zorunda kaldı. Bu durum, kredi faizlerini yukarı çekti. Yani, şu anda bankalara, “faizi indir” demek gerçekçi olmaz. Kamu bankalarını da, “Faiz indirin” diye zorlamak da doğru olmaz. Böyle bir zorlama uygulamaya yansımaz. Bu durumda konut kredilerinde faiz nasıl inecek? Devletten bu konuda bir “altın vuruş” bekliyorum.

FAİZLER YÜKSELİNCE KONUT SATIŞLARI DÜŞÜYOR

Avni Çelik bakanlığın yapması gerekenlerle ilgili olarak, “Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut kredisi kullanacak vatandaşların yıllık faiz yükünün 8 puanlık bölümünü karşılayabilir. Böylece faiz, tüketici açısından konut alınabilir noktaya çekilmiş olur. Faizde 8 puanlık devlet desteği bankaya ya da konutu satan şirkete gitmeyecek. Doğrudan vatandaş yararlandırılacak. Vatandaş kredi başvurusu yaparken, devlet bankaya, “Bu kredinin faiz yükünün yıllık 8 puanlık kısmını ben karşılayacağım” diyecek. Vatandaş adına o bölüm bankaya ödenecek. Bu destek için 700 bin liralık bir konut fiyatı üst sınırı belirlenmeli. Ayrıca bu destek sıfır konutlar için verilmeli. Aslında Hazine ve Maliye Bakanlığı, 8 puanlık faiz desteğinin 4’ünü, konut satıldığı anda tapu harcı olarak alabilecek. Dolayısıyla destek 4 puana inmiş olacak.”

KONUT SEKTÖRÜ 81 ALT SEKTÖRÜ DESTEKLİYOR

Çelik, “Konut satışı canlanınca sektörden KDV, gelir ve kurumlar vergisi tahsilatı yükselecek. Satışlar canlanınca yeni konut projeleri devreye girecek. Böylece canlılık 81 alt sektöre yansıyacak. Sektörümüz için önemli destek adımları atılmıştı. Yabancıya konut satışı, konut alan yabancıların oturma izinleri, KDV muafiyeti, tapu harcı indirimi. Bunlar önemli desteklerdi. Ancak, şimdi yeni bir “altın vuruş” faydalı olur.”

ÖNEMLİ  En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ