Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Kredisinde Erteleme Nasıl Yapılır?

Konut Kredisinde Erteleme Nasıl Yapılır?

Salgın nedeniyle bankalar konut kredisi olan müşterilerine kredi erteleme seçeneği sundu. Peki hangi bankalar kredi erteledi? Kredi erteleyenler ne kadar faiz ödeyecek? 

Kredi Erteleme Faizleri

Koronavirüs salgını bnedeiyle devreye sokulan Ekonomik İstikrar Paketi’ne göre, kamu bankaları Nisan, Mayıs ve Haziran olmak üzere 3 ay boyunca kredi borcu ertelemesi yapacak. Bu uygulamayı bazı özel bankalar da başlattı. 

Halkbank bu 3 aylık süreç boyunca faiz almayacağını dile getirdi.

Finansal Destek Paketi de açıklayan Halkbank, işletmelere faizsiz kredi desteği de sağlayacak. Ancak Ziraat Bankası ve Vakıfbank’tan borç ertelemesinin faizsiz olacağına dair herhangi bir açıklama gelmedi.

Merkez Bankası (MB) tarafından 1 Nisan 2020 tarihli kararla kredi kartlarına uygulanan asgari faiz oranlar düşürüldü.

1 Nisan 2020 tarihinden sonra şu şekilde olmuştur;

  • Aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,25,
  • Aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 1,55 

Ekonomik noktada birçok banka bu uygulamaları başlatma kararı aldı. Borç erteleme işlemi yapan işletmeler ya da vatandaşlara erteleme süresi boyunca herhangi bir takip işlemi yapılmayacaktır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada kredi takip sürelerinin uzadığına dair müjde de verilmiş oldu. Normalde 90 gün olan kredi takip süresinin üstüne bir 90 gün daha eklendi ve böylece kredi takip süresi toplamda 180 güne çıkarıldı.

180 gün olarak uygulanacak olan kredi takip süresinin geçerlilik süresi 31 Aralık 2020 tarihine kadar olacak.

Bu uygulamalar sayesinde koronavirüse karşı olan ekonomik mücadele daha da etkin hale getirilmiştir. Kredi borcu erteleme işlemi sayesinde birçok vatandaşımız ve işletme rahat bir nefes alabilecek. 

ÖNEMLİ  Konut kredisi iptal edilebilir mi?

Ziraat Bankası

Ekonomik İstikrar Kalkanı çerçevesinde vatandaşların ve iş dünyasının bu dönemde nakit akışlarında yaşayabilecekleri bozulmaya karşı belirtilen desteklerin uygulanmasına karar verildi. Ticari ve bireysel müşterinin talep etmesi halinde 31.03.2020 tarihine dek ödenmesi gereken taksit, kâr payı ve anapara ödemelerinin ertelenmesine,

Nakit akışı bozulan ve bozulmasını öngören ve bu  bağlamda ödeme problemi yaşayan müşterilerin mevcut finansmanının 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere dönemsel faaliyeti bulunan sektörlerdeyse 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle uygun vadeli yapılandırma uygulamasının geliştirilmesi,

Personel maaşını Ziraat Bankası’ndan ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonuna kadar istihdamını korumaları şartıyla ihtiyaç duyması durumunda 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit olanağı verilmektedir.

Halkbank

31 Mart tarihine kadar olan taksit, faiz ve anapara ödemelerini yapamayan firmalarla bireysel müşteriler döneme ait borçlarını erteleyebilecektir. Esnaf ve sanatkarların da bu süreçte yaşadıkları olumsuzluklara destek verilebilmesi amacıyla talep etmeleri durumunda kullandıkları kredilerin; Nisan, Mayıs ve Haziran aylarındaki vadeleri gelecek anapara ve faiz ödemesi, ödeme vadelerini müteakip 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelenebilecektir.

Personel maaşını Halkbank’tan ödeyen firmalar için istihdamını Şubat ayının sonuna dek azaltmamaları kaydıyla gelecek 3 ay içerisinde personel maaş gideri tutarında ilave kredi limiti verilecektir. Bankanın kredili müşterileri tarafından Halkbank üzerine keşide edilen çekin ödenmesi maksadıyla genel kredi limiti artırılarak firmalara ilave nakit kredi limit tahsisi yapılacaktır.

Vakıfbank

31 Mart devre sonu faizleri de dahil olarak 30 Haziran 2020’ye kadar olan bütün kredi taksiti ve ödemede esneklik tanınması,

İstihdam koruması amacıyla kredi taleplerinin karşılanabilmesi için işletmelere 3 aylık maaş gideri tutarında uzun vadeli kredi olanağı,

İşletmenin mevcut kredisinin kredi nakit akışına uygun ve sektörel durumuna uygun ödemesiz dönemli yapılandırma,

ÖNEMLİ  En Uygun 2.El Konut Kredisi Hangi Bankada?

Turizm ve toplu taşıma başta olmak üzere en fazla etkilenen sektörlerde özgü kredinin 12 aya kadar dönemli yapılandırma,

Firmanın vergi, SGK gibi kamusal özemelerinin kolaylaştırılabilmesi maksadıyla nakit yönetim limitinin artırılıp, limitten yapılacak ödemelerine 3 ay ödemesiz ve 12 aya kadar taksit olanağı sağlanması,

Firmalardaki Business Kartları’nda limit artırımına gidilip maliyetsiz tedarik kapasitesinin artırımı,

VBanko Çek limit ve yaygınlığının artırılıp, bankacılık garanti olanağının dolaşıma sürülerek nakit ihtiyaçlarının azaltılarak maliyetsiz finansman olanağının sağlanması amaçlanmaktadır.

İş Bankası

İş Bankası, 30 Nisan tarihine kadar ihtiyaç duyan müşterilerinin anapara, faiz ve taksit ödemelerini ilave şart aranmadan 30 Haziran’a kadar erteleyecek.

Denizbank

Denizbank, koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik şartları zorlaşan müşterilerinin finansal sorunlarının önlenebilmesi için 30 Nisan tarihine kadar anapara, faiz ve taksit ödemelerinin 3 aylığına ertelenmesine karar verildiğini açıkladı.

Denizbank, koronavirüs salgını ekonomik koşullarını zorlaştıran müşterilerinin 30 Nisan tarihine kadar anapara, faiz ve taksit ödemelerinin 3 aylığına ertelendiğini duyurdu.

QNB Finansbank

QNB Finansbank, kredi kullanan bireysel ve tüzel müşterilerinin ödeme sorunu yaşamaları halinde anapara, faiz ve komisyon ödemesini 3 ay erteleyebilecektir.

TEB 

TEB, 30 Nisan’a kadar kredi kullanmış olan bireysel ve tüzel müşterilerinin salgın sebebiyle nakit akışı problemi yaşaması halinde 3 ay erteleyebilecektir.

Şekerbank

Sağlık sektöründe ücretli çalışan personelin kredi ve kredi kartı borçları talep halinde Haziran ayına kadar ertelenebilecektir.

Al Baraka Türk

Albaraka, bireysel ve ticari müşterilerine talep etmesi durumunda 30 Nisan’a kadar olan finansman taksit ödemesini Haziran ayına kadar erteleyecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ