Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Kredisinde Düşük Faiz Fırsatı Sona Erdi!

Konut Kredisinde Düşük Faiz Fırsatı Sona Erdi!

Ağustos ayıyla faiz oranları yükselmeye başladı ve konut kredileri aylık bazda yüzde 1’in üzerine çıktı. Ucuz krediden kaynaklı fırsat penceresi böylece kapandı. Faizlerin yükselmesiyle ipotekli satışlarda azalma beklenebilir. Buna bağlı olarak fiyat artışının durulacağı tahmin edilebilir.

Konut Fiyat Endeksi haziranda yüzde 2.6, son bir yılda yüzde 25.7 arttı. Yıllık artışta verinin yayımlandığı 2010 sonrasının en yüksek rakamına ulaşıldı.

Aylık artışta ise rekor yüzde 6.6 ile mayıs ayına ait. Böylece mayıs ve haziran aylarında konut fiyatlarındaki artışın toplamı yüzde 9.4’e ulaştı. Yılın ilk yarısında artış da yüzde 17.4 oldu.

Yüzde 25.7 yıllık fiyat artışına Mayıs 2019’dan sonra başladı. O tarihte konut fiyatlarının yıllık artışı yüzde 1.7’ye kadar inmişti.

Faiz İndi Satış ve Fiyat Arttı

Fiyatları artıran temel etken talep artışı. Onu da tetikleyen düşük faizdi. Kamu bankalarının yüzde 0.64 aylık faizi ve iki yılı ödemesiz bir dönem konulması, kredi kullanarak konut almayı cazipleştirdi.

Özellikle de faizlerin aylık bazda yüzde 0.90’lı düzeylerden nisan ayında tarihi düşük seviyelere inmesi hazirandan başlayarak konut satışlarını tetikledi.

Konut satışları karantinanın da etkisiyle Nisan ayında 42.783 ve Mayıs ayında 50.936 adetle 2013’ten bu yana en düşük seviyeye indi.

Satışlar 1,5 Milyonu Geçti

Haziranda ise hem faiz düşüşleri devreye girdi, hem de kampanyalar. Karantinada normale dönüş de başladı. Bunların etkisi ile konut satışları haziran ayında 190.012’ye çıkarak patlama yaptı.

Haziranda fiyatlar yüzde 2.6 daha arttı ve yıllık bazda yüzde 25.7’ye ulaştı. Bunun da üzerine temmuz ayı konut satışları 229.357 adetle tüm zamanların en yükseğine çıktı.

ÖNEMLİ  Konut Kredisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

İpotekli konut satışları da tarihte ilk yüzde 57 oranına çıktı. Son bir yılda konut satışları ilk kez 1.5 milyonu geçti. Temmuz sonu itibariyle son bir yıllık konut satış adedi 1.594.823 oldu.

Fırsat Sona Erdi

Ağustos ayıyla faiz oranları yükselmeye başladı ve konut kredileri aylık bazda yüzde 1’in üzerine çıktı. Ucuz krediden kaynaklı fırsat penceresi böylece kapandı.

Faizlerin yükselmesiyle ipotekli satışlarda azalma beklenebilir. Buna bağlı olarak fiyat artışının durulacağı tahmin edilebilir.

Çünkü faizler ile kredili konut satışları arasında yüksek bir korelasyon var. Bunun oranını gayrimenkul araştırma şirketi İGD yüzde 69 olarak buluyor.

Bu etki konutları alanlar açısından böyle. Yani düşen faizler alıcıları harekete geçiriyor, yükselen faizler ise caydırıyor.

Faizlerle Fiyatlar da Yükseliyor

Faiz oranları ile konut fiyatları arasındaki korelasyon da bir araştırmayı hak ediyor. Yüzde 70 oranı burada da çıkar mı bilemem ama bence faizlerin düzeyi yüksek bir oranda konut fiyatlarını etkiliyor.

Yoksa konut satışlarının dip yaptığı nisan ve mayıs aylarında fiyatlar neden rekor kırsın ki.

Sadece nisan ile mayıs ayındaki fiyat artışlarının toplamı yüzde 8.3’e varıyor. Mart ayını da bu iki aya eklediğimizde konut fiyatlarındaki artış yüzde 9.9’a çıkıyor.

Mart, nisan ve mayıs salgından dolayı herkesin eve kapandığı aylar. Emlak komisyoncuları bile kepenk kapattı. Zaten aylık satışların dibe vurması buna işaret ediyor.

3 Ayda Zam

Fakat konut satıcıları belli ki faizin düşeceğini önceden tahmin etmiş, buna göre pozisyon alanlar olmuş ve işlerin en durgun olduğu aylarda basmışlar zammı. 3 ayda yüzde 10 fiyat artışına ulaşmışlar.

Sonra da normalleşme başlamış, faizler kamu bankaları aracılığıyla düşürülmüş ve satışlar patlamış.

Alıcılar en azından yüzde 10 yükselmiş fiyatlardan konut sahibi olmuşlar. Faiz düşüşü konut piyasasını patlattı ama bunun kaymağını asıl satıcılar yedi.

ÖNEMLİ  Berlin'de kira artışlarına dur demek için yapılan referandumdan 'evet' çıktı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ