Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Kredisinde Bu Ayrıntıya Dikkat!

Konut Kredisinde Bu Ayrıntıya Dikkat!

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın konut kredisi faizlerini sıfır konutta 0,64, ikinci el konutta 0,74’e düşürmesiyle ilgili açıklama yapan İstanbul Emlak Komisyoncuları Başkanı Nizameddin Aşa, “Kampanyada bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de 2018 yılı ve öncesinde olan konutlara kredi veriliyor. 2019-2020 yılında satış işlemi gören konutlara kredi çıkmıyor” dedi.

Başvuruların Çoğu Sonuçlanmıyor

Aşa “Vatandaşlar gelirlerine göre evlere bakmıyor. Kampanya çıktığı için bankalara gidip başvuruda bulunuyorlar. Asgari ücreti beyan edip maaşı kadar ödemesi olan evleri almak istiyorlar. Bu nedenle çoğu kredi başvurusu sonuçlanmayabiliyor” açıklamasını yaptı.

Aşa “Kampanyada bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de 2018 yılı ve öncesinde olan konutlara kredi veriliyor. 2019-2020 yılında satış işlemi gören konutlara kredi çıkmıyor” dedi.

Özel Bankalar da Faiz İndirdi

Kamu bankalarının avantajlı kampanyasının ardından özel bankaların da indirime gittiğini belirten Aşa sözlerine şöyle devam etti:

“Kamu bankalarının faiz indirimi adımlarının ardından özel bankalar da konut kredilerinde faiz indirime gittiğini görüyoruz. Bazı katılım bankaları yüzde 0.76 oranına kadar faizi indirmiş durumda.”

Fırsatçıları Şikayet Edin!

Sıfır konutta da ikinci el konutta da ispat edilecek durum varsa ve fiyatlar artırıldıysa bunun ihbar edilmesi gerektiğini söyleyen Aşa “Kredi kampanyasının ardından fiyatları yukarı çekenler, Tüketici Hakem Heyetleri’ne, Alo 175’e ve kamu bankalarına bildirilirse bu evlere kredi çıkmıyor. Bunu yaparken tabi ki elinizde kanıt olması gerekiyor. Eğer eski fiyatla yeni fiyat arasında artış varsa bu konuda vatandaşlar başvuru yapabilir” dedi.

ÖNEMLİ  Kiralık konutta altı kritik ikaz: 750 liraya indirerek ilana çıkıyorlar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ