Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut kredisi iptal edilebilir mi?

Konut kredisi iptal edilebilir mi?

Son dönemlerde oldukça artan konut kredisi iptal etmek durumu ile bir gün karşılaşabileceğinizi veya şuan karşılaşmış olduğunuzu düşünerek bu konu hakkında sizleri aydınlatmak istiyoruz. Aşağıda sizlere vereceğimiz bilgiler hakkında yasalar mevcut olup, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına tabi olan tüm bankaları bağlamaktadır.

Soru: Konut Kredisi iptal edilebilir mi ?

Cevap: Evet iptal edilebilir.

Soru: Konut Kredisi Kaç Gün içinde iptal Edilebilir ?

Cevap: Sözleşme onayınızdan itibaren 14 gün içinde kredinizi iptal edebilirsiniz.

Soru: Konut Kredisi iptalinde Ceza ödenir mi ?

Cevap: Sözleşme onay tarihinden itibaren iptal tarihine geçen süreçteki yasal faizi ve banka dışında 3. kişilere fatura edilmiş olan ( ekspertiz ücreti gibi ) tutarları krediyi kullanan müşteri ödemek zorundadır.

Soru: Konut Kredisi iptal Cezasını Ödemezsem Ne Olur ?

Cevap: Konut kredisi iptal başvurusu yapılmasının ardından geçen 30 günlük süreçte, faiz ve 3. kişilere fatura edilen tutalar ilgili bankaya ödenmek zorundadır, bu tutarların ödenmemesi halinde krediyi iptal etme başvurunuz fesih edilerek krediyi kullanmış sayılırsınız.

Soru: Krediyi kullandım, evi satın aldım ancak pişman oldum. İptal edebilir miyim ?

Cevap: Satıcıya ödenmiş olan hiç bir tutar geri talep edilemez. Evi satın almış olduğunuz kişi sizden mülkü geri almayı taahhüt etmiş dahi olsa banka nezdinde işlem iptali sağlamak mümkün değildir. Bu gibi durumlarda eski mülk sahibi ile anlaşılarak bankaya olan kredi tutarı kapatılabilir, mülk üzerinde bulunan ipotek şerhi kaldırıldıktan sonra eski mülk sahibine tekrar satış işlemi yapılabilir.

Soru: Konu Kredisi Yeniden Yapılandırma ile Daha Az Faiz Ödemek Mümkün müdür ?

Cevap: Bu konu tamamen çalışmakta olduğunuz bankanın inisiyatifi altındadır. Kredi yapılandırma süreci aslında yeni bir kredi çekilerek mevcut krediyi kapatmak ve yeni çekmiş olduğunuz krediyi ödemeye devam etmek anlamına gelir. Bu gibi bir durumda yasal yükümlülük bulunmadığı için bankanızın vereceği karar esas alınmaktadır.

ÖNEMLİ  Konut Kredisi Başvuru Şartları

Yukarıda soru cevap şeklinde vermeye çalıştığımız bilgilerin tümü, ev satın almak isteyip ancak sonradan farklı sebeplerden dolayı verilen kararlardan vazgeçilme gibi durumlarda ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gibi durumlara maruz kalmamak ve paranızın buharlaşmasını engellemek adına, satın almak istediğiniz evin kredi ödemesini yaptırmadan önce tüm hususları dikkatle incelemeli, tüm yasal sorguları yapmalısınız.

Bu konuya benzer olarak aşağıdaki konularında ilginizi çekebileceğini düşünmekteyiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ