Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Kredisi Faizlerinde Belirsizlik Sürüyor

Konut Kredisi Faizlerinde Belirsizlik Sürüyor

Bankaların konut kredisi faiz oranları seçim öncesi döviz kurunun da etkisi ile hareketlendi. Hafta içi bazı bankalar faizleri yükseltirken bazı bankalar ise indirim yaptı. İşte konut kredisinde son durum

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaklaşık 5 aydır devam eden düşüş ivmesi kurda yaşanan hareketlilik ile bozuldu. Konut kredisi faiz artışından sonra bankaların faiz ortalaması yüzde 1.86’ye çıktı. 

2 BANKA İNDİRDİ, 2 BANKA YÜKSELTTİ

QNB Finansbank ve DenizBank konut kredisi faiz oranlarında indirim uygularken Akbank ve Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranlarını yükseltti.

 Merkez Bankası’nın geçtiğimiz haftadan itibaren kuru kontrol altında tutmak için uyguladığı repo ihalelerinin kaldırılması, swap satış limitinin arttırılması gibi hamleler kısa süreli etkili olsa da kurda düzenli bir seviye oluşumunu sağlayamadı. 

FAİZLERİN YÜKSELMESİ TÜKETİCİLERİ ENDİŞELENDİRDİ

Tüketici Mart başında Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz indirimi ile başlayan kamu bankalarının düşük faizli konut kredisi kullandırım kampanyasının seçim sonrasında piyasalarda yaşanan hareketlilik ve bankların likiditeye ulaşma sorunu ile son bulması ve konut kredisi faizlerinin artmasından endişeli.

BAKAN ALBAYRAK DÜŞECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Konut kredisi faiz oranlarının durumu ilerleyen günlerde netleşecek. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konut kredisi faizlerinin ilerleyen aylarda düşüş göstermesini beklediğini belirtiyor. Sektörden bazı uzmanlar ise kurlarda yaşanan hareketliliğin Merkez Bankası’ndan beklenen olası politika faiz indirimlerini geciktireceğini belirterek konut kredisi faizlerinde yakın zaman da ciddi düşüşler olmayacağı görüşünde. 

ÖNEMLİ  Emlak vergisi iadesi

EN DÜŞÜK FAİZ ZİRAAT’TE

Seçimler öncesinde en düşük tabela konut kredisi faiz oranı yüzde 1.28 seviyesinde. Söz konusu oran üzerinden 100.000 TL tatarda 5 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık ödemeleri 2.400 TL, geri ödemesi ise yaklaşık 144.00 TL’ ye karşılık geliyor. 

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE SON DURUM

KrediP Pazarı’nın araştırmalarına göre 30 Mart itibariyle bankaların güncel konut kredisi faiz oranları şu şekilde;

 • Ziraat Bankası yüzde 1.28 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.
 • VakıfBank’ın tabela konut kredisi faiz oranı yüzde 1.75 düzeyinde. Banka kampanyalı Bahara Özel Sarı Panjur Konut Kredisi kapsamında 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.28 faiz oranı kullandırıyor. VakıfBank ayrıca Banka Gayrimenkulü Konut Kredisi için kampanyası için yüzde 0.98 konut kredisi faiz oranı sunuyor.
 • HalkBank’ın kampanyalı Hesaplı Evim Konut Kredisi ürünü faiz oranları yüzde 1.28, Canım Evim Konut Kredisi faiz oranı yüzde 1.32, Dost Evim Konut Kredisi faiz oranları ise yüzde 1.85 seviyesinde.
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası 5 yıl vadeye dek yüzde 1.54, kar payı oranı 10 yıl vadeye kadar ise yüzde 1.59 kar payı oranı ile konut finansmanı sunuyor.
 • ICBC yüzde 2.4 tabela konut kredisi faiz oranı sunsa da kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi ürünü kapsamında yüzde 1.60 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor.
 • TEB standart konut kredisi ürün dahilinde yüzde 2.58, kampanyalı konut kredisi ürünü dahilinde ise yüzde 1.61 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.
 • Yapı Kredi Bankası 10 yıl vadeye  kadar yüzde 1.65 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.
 • Garanti Bankası 500.000 TL’ ye kadar konut kredilerinde 12 ay vadeye dek yüzde 1.71, 13 – 120 ay vade aralığında ise yüzde 1.65 faiz oranı kullandırıyor. Banka 120 – 240 ay vade arasında ise yüzde 1.91 konut kredisi faiz oranı sunuyor.
 • İNG Bank konut kredisi ürünleri kapsamında yüzde 1.67 faiz oranı kullandırıyor. Banka konut kredisine ek sunulan sigortaların kullanılması durumunda faiz oranlarını yüzde 1.65’e düşürüyor.
 • Akbank 24 ay vadeye kadar konut kredilerinde yüzde 2.05, 36 – 60 ay vade aralığında 1.77, 72 – 120 ay vade aralığında ise yüzde 1.69 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.
 • DenizBank 3 ay vadeden 25 yıl vadeye kadar 100.000 TL’ ye kadar konut kredilerinde yüzde 1.65 faiz oranı sunuyor. 
 • QNB Finansbank 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.8 konut kredisi faiz oranı uyguluyor.
ÖNEMLİ  Gaziosmanpaşa'nın çehresi TOKİ ile değişti
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ