Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Kredisi Faizleri Son Ayların En Yüksek Seviyesinde!

Konut Kredisi Faizleri Son Ayların En Yüksek Seviyesinde!

Merkez Bankası’nın örtülü faiz artışına piyasa faizleri anında tepki verdi. Fonlama maliyeti 200 baz puanın üzerinde artınca, faizler yükselmeye başladı. Konut kredi faizleri yüzde 13’e dayandı.

Pandemi döneminde yaşanan kredi patlaması, enflasyon ve cari açık döviz kurunu sıçrattı. Bunun üzerine Ankara’dan ekonomiyi soğutacak önlemler gelmeye başladı.

Ağustos ayı toplantısında resmi politika faizini artıramayan Merkez Bankası, kurdaki yangını örtülü faiz adımları ile söndürmeye çalışıyor. Böylece politika faizi yüzde 8.25’te sabit kalırken ortalama fonlama faizi yüzde 10.16’ya kadar yükseldi.

Piyasa faizleri de likidite daraltılması ve örtülü faiz artışına hızla tepki verdi. Paranın maliyetinin artması kredilere anında yansıdı. Faizler en çok bireysel kredilerde arttı.

Merkez Bankası’nın haftalık verisine göre, 28 Ağustos itibarıyla ihtiyaç kredisi faiz oranı yıllık yüzde 18.06’ya çıktı. Temmuz sonuna göre ihtiyaç kredisi faizleri 658 baz puan arttı.

Haftalık verilere göre ağustos sonunda temmuz sonuna kıyasla taşıt kredisi faizleri 402 baz puan artarak yıllık yüzde 15.60’a, konut kredisi faizleri ise 409 baz puan artışla yüzde 13.31’e çıktı.

TL üzerinden açılan ticari kredi faizi ise ağustosta yıllık yüzde 13.58’e kadar çıktı. Bu seviyeler en son 2019 Aralık ayında görülmüştü. 28 Ağustos haftasında yüzde 12.23’e gerilese de sıkılaştırma adımlarıyla bir ayda 146 baz puan yükseliş yaşandı.

17 Temmuz’da TL üzerinden açılan ticari kredi faizleri yüzde 9.30 ile dip seviyesindeydi. Dolar bazlı ticari kredilerin ise yıllık faiz oranının ağustos başında yüzde 2.86’ya kadar indiği gözlenirken, son hafta yüzde 5.79’a çıktı.

Vade Kılsadı

Konut kredilerinde hem faizler yükseldi hem de yeni kredi kullanımı azaldı. Kamu bankalarının haziran ayında başlattığı konut kredi kampanyaları da ağustos itibarıyla sona erdi.

ÖNEMLİ  Bankaların Kasım Ayı Konut Kredisi Faiz Tarifesi

Kamu bankalarının 0.64 faiz oranı ile tarihin en düşük seviyesine indirdiği konut kredisi faizleri şimdilerde aylık 0.99-1.09 arasında değişiyor.

Özel bankalarda ise konut kredisi faizleri aylık yüzde 1.15 ile yüzde 1.80 arasında değişim gösteriyor. Bu arada tüketici kredilerindeki vade süresi de kısaltıldı.

Bankaları kredi vermeye zorlayan düzenlemelerle ekonomiyi canlandırmayı amaçlayan yönetim bu kez bankaların frene basmaları için harekete geçti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüketici kredilerinde vadeyi 60 aydan 36 aya indirdi. İhtiyaç kredilerinde de özel bankalarda yüzde 0.79’a kadar düşen faiz oranı görmek artık mümkün değil.

Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum

Halkbank: Yüzde 0.99

Ziraat Bankası: Yüzde 1.09

Vakıfbank: Yüzde 1.09

İş Bankası: Yüzde 1.15

Akbank: Yüzde 1.19

Garanti Bankası: Yüzde 1.29

TEB: Yüzde 1.29

Denizbank: Yüzde 1.29

Yapı Kredi: Yüzde 1.45

QNB Finansbank: Yüzde 1.49

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ