Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut kredisi çekerken nelere dikkat edilmeli ?

Konut kredisi çekerken nelere dikkat edilmeli ?

Konut yani Ev kredisi almak isteyen bir çok kişi sizin gibi internetten faiz oranları, taksit koşulları gibi unsurları araştırmaktadır. Sektörün karlılığı ve rekabetin çok olması sebebiyle kredi veren kuruluşların reklamları yüzünden neredeyse temiz ve gerçek bilgiye ulaşmak imkansız hale geldi. Sizler için yaptığımız uzun araştırmalar sonucu elde ettiğimiz verileri paylaşarak cebinizden fazla para çıkmasını engellemek adına bu makalemizi hazırladık.

Markalı konutlaşmanın hızla artması ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte meydana çıkan yapılardaki cezp edici güzellikler herkesin hayalini süslüyor. Yeni bir yaşam alanına geçmek isteyen ve bunun için konut kredisi almak isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken unsurlar ;

  • Kısa vadeli ödeme planı düşünerek, kredi puan skorunun düşmesini sağlamak

Müstakbel ev sahipleri çekecekleri kredinin vadesinin az olmasını bir an önce bu yükün altından kalkmayı hedeflemektedirler, ancak unutmayın ki bankalar borçlu müşterileri severler. Siz ne kadar uzun süre bankaya borçlanırsanız işiniz o kadar kolaylaşacak demektir.

  • Toplam maliyet hesaplamasını yanlış yapmak veya yapamamak

Kredi kullanımından önce yapılan araştırmalardaki en büyük hatalardan biride sadece bankaların belirtmiş olduğu faiz oranlarına dikkat etmektir. Bu inceleme yöntemi bir nebze doğru olsa bile esas dikkat edilmesi gereken noktalar ise; kredi dosya masrafı, sigorta bedeli, vergiler ve diğer kesintileri de göz ardı etmemek gerekir. Bu giderler en az konut kredisi faiz oranları kadar önem arz etmektedir.

  • Avantajlı veya ihtiyacınıza uygun krediyi belirleyememek

Bir ev sahibi olmak isteyen ve bu konuda kredi desteğine ihtiyaç duyan herkes konut kredisi almak zorunda değildir. Daha önce yapmış olduğunuz bir birikimin üzerini tamamlayarak ev almayı planlıyorsanız ihtiyaç kredisi de kullanabilirsiniz. Bu sayede ekspertiz, ipotek ve sigorta gibi masraflardan kurtulabilirsiniz.

  • Kendi bankanıza sadık kalmak için çabalamayın
ÖNEMLİ  Evden Çıkarmada Kiracı ve Ev Sahibinin Hakları

Bir çok müşteri sevdiği ve çalıştığı bankadan vaz geçmemektir. Sonuçta samimi olduğunuz bir temsilciniz ve size ilgi gösteren bir kurumu tercih etmeniz elbette önceliklidir. Ancak diğer bankaların oranlarını ve şartlarını kontrol etmeden tek bir bankadan teklif almanız sizi zararlı çıkarabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ