Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Kredisi Çekebilir miyim?

Konut Kredisi Çekebilir miyim?

Bir kişiye konut kredisi çıkıp çıkmaması birçok faktöre bağlı olmakla birlikte, temel olarak iki ana unsura bağlıdır. Bunlar, bankalar ile çalışmanın düzenli olması ve sigortalı olarak çalışmak. Bu iki temel unsurdan birine sahip olmamanız durumunda, bankalarda kredi işlemi yapmanız zordur. Bir diğer unsurda kredi notunuzdur.

Sigorta kaydının mevcut olması

Bankalarda kredi işlemi yapabilmeniz için birkaç istisna durum hariç SGK kaydınızın olması gereklidir. Bankaların SGK kaydı istemesinin nedeni, düzenli ve güvenilir bir gelire sahip olup olmadığınızı görmek istemeleridir.

Öte yandan, sahip olduğunuz ancak resmi olarak kanıtlayamadığınız gelirler bankalar tarafından günümüzde kabul edilmiyor. 

Bankaların gelir durumunu gösteren temel gösterge olarak SGK kaydını baz alması, çeşitli soruları da akla getiriyor. 

Sigorta kaydım yok ama belgelediğim gelirim var, kredi kullanabilir miyim?

SGK kaydı olmayan kişinin resmi olarak elde edebileceği neredeyse tek gelir türü, kira geliridir. Sadece kira gelirine istinaden kredi verilmesi, çok istisnai bir durum olsa da bazı bankaların yaptığı bir işlemdir.

Bu durumda kredi talep eden kişinin bankalar ile çalışması düzgün ve kira gelirleri de yüksek ise bazı bankalar kredi işleminde değerlendirme yapabilir.

En az ne kadar süre sigortalı olarak çalışmam gerekli?

Sigortalı olarak çalışma süresi bankalar özelinde değişmekle birlikte son iş yerinde en azında 3 ay, toplamda ise 12 ay olması genel olarak bankalar tarafından isteniyor.

ÖNEMLİ  Konut Kredisi Faizleri Yükseliyor: 10 Banka...

Ayrıca bazı bankalar son iş yerinde 6 ay dahi isteyebiliyor. Öte yandan kişinin kredi notu ve çalıştığı kurum bu sürelerin kısalmasını da sağlayabiliyor.

Maaşım asgari ücret üzerinden gösteriliyor, bankalar gerçek maaşımı kabul eder mi?

Ülkemizdeki genel sorunlardan biri de yeterince kurumsal yapıya sahip olmayan firmaların, verdikleri maaşları resmi olarak asgari ücret üzerinden gösteriyor olmalarıdır.

Bankalar kredi hesaplamasını gelir üzerinden yaptığı için düşük gösterilen maaşlar yüzünden alınabilecek kredi tutarları da düşmektedir. 

Geçtiğimiz yıllarda bankalar, iş yerinden resmi olarak alınan maaş yazılarını gelir kabul etmekteydi.

Ancak, çeşitli problem ve suistimallerden dolayı bankaların neredeyse tamamı artık maaş yazısını gelir olarak kabul etmiyor. Yani, maaşınız SGK’da asgari ücret üzerinden yatırılıyor ve belgeli olarak ek geliriniz de yoksa bankalar, değerlendirmeyi asgari ücret üzerinden yapacaktır.

Bankalar ile Çalışmanın, Kredi Notunun Düzgün Olması

Kredi kullanmak isteyen bir kişinin bankalar ile çalışmasının düzgün olması gereklidir. Düzgün olup olmadığını anlamak için geçmiş banka çalışmalarının ortak bir havuzda toplanarak analizi edilmesi sonucu ortaya çıkan “kredi notu” bankalar tarafından temel olarak baz alınmaktadır. Kredi notunun son dönemlerde bireysel müşterilere yönelik olarak Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından paylaşılmasından sonra, önemi daha fazla anlaşılan ve merak edilen bir konu oldu. 

Kredimi ödemediğim için yasal takibe düştüm, bankalar kredi verir mi?

Kredi notunun değerlendirmesi her banka tarafından farklı olarak yapıldığı için bu soruya net bir cevap vermek yanlış olacaktır. Ama bankaların geneli baz alındığında, yasal takibe düşmüş ve daha sonra bankalar ile aktif olarak çalışması olmayan (kredi, kredi kartı, hesap işlemleri vb.) bir kişinin kredi kullanması, geliri yüksek olmadığı sürece çok zordur. Bundan dolayı bankalarda yasal takibe düşmüş bir kişi bankalar ile tekrar çalışmaya başlayarak kredi notunu yükseltmesi gerekir.

ÖNEMLİ  Kamu Bankaları da Faizleri Artırdı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ