Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut kredisi başvurusu ne zaman sonuçlanır?

Konut kredisi başvurusu ne zaman sonuçlanır?

Son zamanlarda devletin sunmuş olduğu yardımlar ve konut üretimindeki oranın hızla artması, kiracıları veya yatırım yapmak isteyen kişileri ev sahibi olma hayaline teşvik ediyor. Konut piyasasının hızlanmasındaki en büyük faktör olan konut kredisi kolaylığı ile bankalar size sağlayacakları nakit akışı sayesinde, sizin de biriktirmiş olduğunuz birikiminizi kullanarak ev sahibi olabiliyorsunuz. Son düzenlemeyle birlikte gelen süreçte; Bankalar, satın almak istediğiniz konutun eksper tarafından belirlenmiş tutarının %75’i oranında 30 yıla varan vadelerde kredi sağlayabiliyor. Geriye kalan %25’lik kısmı ise sizin öz kaynağınız ile karşılanması gerekiyor. Özellikle yatırım yapmak için ikinci evini satın almak isteyen kişiler, kullandıkları kredi tutarının üzerine kendi bütçelerinden de katkıda bulunarak kredi taksitlerini kolaylıkla ödemek ve kolay yoldan ev sahibi olmak istiyorlar.

Bankaların konut kredisi sağlaması konusunda yapmış olduğu birçok çalışma mevcut, satın almayı düşündüğünüz her eve kredi kullanamıyorsunuz. Sahibi olmak istediğiniz konuta yetkili kurum idaresi tarafından sertifika ile görevlendirilmiş olan firma personeli eksper tarafından bir dize inceleme işlemi yapılıyor. Bu inceleme işlemlerinde; konutun taşıdığı risk faktörleri ( deprem, sel, yangın ) gibi doğal afet durumları ve bilirkişi araştırması neticesinde elde edilen değer ölçümü gibi birçok faktör ele alınıyor. Belirlenen rakam ve krediye uygundur raporu sayesinde, başvuru yaptığınız banka tarafından mülk üzerine ipotek koyularak kredi kullanmanız sağlanıyor. Ayrıca, krediyi kullanacak olan kişinin aylık gelir durumu, kredi puanı, yaşı, sağlık durumu gibi birçok önemli etkende incelemeye tabi tutuluyor. Kredi kullanımı esnasında tarafınıza yapılan hayat sigortası için sigorta firmalarının şart koştuğu yaş haddi sınırı ve sağlık durumu gibi ilgili durumları belgeler ile ispat etmeniz istenebiliyor.

Bu araştırma sürecinde önemli bir zaman geçmekte, konut kredisi başvurusu ne zaman sonuçlanır? Sorusunun cevabı ise; Bu yapılan araştırmaların sonuçlanması ile doğru orantıda ilerliyor. Gereken tüm işlemler tahmin edilen süre zarfında ilerlemesi durumunda ve herhangi bir aksilik yaşanmaması halinde ise, konut kredisi başvurusu ne zaman sonuçlanır? Sorusuna verebileceğimi zaman aralığı 3 gün ila 2 hafta arasında değişkenlik gösterebiliyor. Kredi kullanımından sonraki süreçte ise standart satın alma sürecinden farklı olarak sadece satılamaz şerhi yani ipotek koyma işlemi bulunuyor. Bu işlemin süresi de satış esnasında maksimum yarım saatlik bir zamanınızı alıyor.

ÖNEMLİ  Konut Kredisi Çekerken Zorunlu Olan Sigortalar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ