Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Kredilerine Şartlar Değişti!

Konut Kredilerine Şartlar Değişti!

Konut kredilerinde şartlar değişti. 12 aya kadar ödemesiz dönem uygulamasına son verildi. İkinci elde de yeni düzenlemeler yapıldı. BDDK verilerine göre 17 Temmuz itibarı ile konut kredisi hacmi 251 milyar 237 milyon liraya ulaştı.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “İkinci El konutlar için konut kredisi aylık faiz oranı yüzde 0.79’a çıkartılırken, kredi vadesindeki azami süre ise 120 aya düşürüldü.

Gerek birinci el gerekse ikinci elde 12 aya kadar ödemesiz dönem uygulamasına son verilerek sadece 3 aya kadar ödemesiz dönem hakkı tanındı.

22 Temmuz 2020 tarihine kadar başvuru girişi yapılmış olan Avantajlı Konut Kredileri, başvuru geçerlilik süresi içinde koşulları değişmeksizin kullandırılabilecek. Lakin 23 Temmuz ve sonrası başvurularda yeni şartlar geçerli olacak” dedi. 

Düzenleme İkinci Eldeki Satışları Etkileyecek 

İkinci elde gerçekleşen konut satışlarının daha yüksek bir orana sahip olduğunu belirten Özelmacıklı “Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 30,9 iken, ikinci elin payı yüzde 69,1 seviyesinde. Sadece Haziran ayında 131 bin 380 ikinci el konut satıldı.

Zaten 01 Ocak 2019 tarihi ve sonrasında satış görmüş taşınmazlar ile refinansman ve borç transferleri yapılan taşınmazlar kampanyadan faydalanamıyordu. Hatta bazı meslekler dışında kredi verilmemeye başlanmıştı.

Yeni düzenleme ile vade düştü, faiz oranı ise yüzde 0.74 den, yüzde 0.79’a çıkarıldı. 300 bin liralık bir kredide, bu faiz artışı nedeni ile tüketici toplamda 11 bin 738 lira fazla ödeme yapmış olacak” dedi. 

Tok Satıcıları ve Fırsatçıları Emlak İşletmelerine Sorun

Tüm Altın Emlak temsilcilerinde ilanların fiyat geçmişlerini ve hareketlerini takip eden yazılımlar kullandıklarını belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Bu yazılımlar ile mal sahiplerinin hangi tarihte ilan girdiklerini, fiyat değişimlerini, rakip pazar analizlerini takip ediyor ve raporlayabiliyoruz.

ÖNEMLİ  Emlakçı Komisyonu Nasıl Hesaplanır?

Ayrıca şirket olarak fiyatı piyasa değerinin üstünde olan taşınmazların satış yetkisini almıyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ