Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Hesabı Ödemeleri 30 Eylül’e Kadar Ertelendi

Konut Hesabı Ödemeleri 30 Eylül’e Kadar Ertelendi

Konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmelikte değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliğe göre, 30 Eylül’e kadar düzenli ödeme yapmama imkanı, aylık ödeme planını seçen katılımcılar için bir dönem içerisinde en fazla 6 defa, 3 aylık ödeme planını seçen katılımcılar için bir dönem içinde en fazla 2 defa uygulanacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğe göre, ödeme planı içinde, katılımcıların düzenli ödeme yapmama hakları; aylık ödeme planını seçmeleri halinde bir dönem içinde en fazla üç defadan altı defaya, üç aylık ödeme planını seçmeleri halinde ise en fazla bir defadan iki defaya çıkarıldı.

Yönetmeliğe eklenen geçici maddeyle düzenlenen ödeme yapmama hakkı değişikliği, 30 Eylül’e kadar geçerli olacak. 

Konut Hesabı Nedir?

Konut hesabı, müşterilerin tasarruf eğilimlerini artırarak uzun vadeli birikim yapmalarını sağlayan ve şartların sağlanması koşulu ile Devlet katkısının da birikime eklenmesi ile toplumu tasarrufa teşvik eden bir tasarruf ürünüdür.

Konut Hesabı Nasıl Açılır?

— Konut hesabı açmak için nüfus cüzdanınız ile birlikte Türkiye’de kurulu mevduat veya katılım bankalarında TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açmalısınız. 

— Konut hesabı açtırabilmek için üzerinize kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli taşınmaz mal bulunmaması şartı aranıyor.

— Konut hesabı ortak hesap olarak açılamıyor. 

— 18 yaşından küçükler için veli ya da vasi tarafından konut hesabı açılabilir.

Konut Hesabı Açma Şartları

— Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

— Kendi adına kayıtlı evi olmamak,

— Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca 6. maddedeki hususlara uygun olarak konut hesabına düzenli ödeme yapmış olmak,

ÖNEMLİ  Toplumsal konutta kura heyecanı Rize'de yaşandı

— Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7 Nisan 2015 tarihinden itibaren tamamı kendi ismine kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir taşınmaz mal edinmemiş olmak,

— Konut edinim tarihini müteakip altı ay içinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulunduğu bankaya başvurmak.

Konut Hesabı Hangi Bankalarda Açılabiliyor?

— Ziraat Bankası

— Halkbank

— Vakıfbank

— Ziraat Katılım Bankası

— Vakıf Katılım Bankası

— Şekerbank

— Finansbank

— Denizbank

— İş Bankası

— Kuveyt Türk

Bankalar üzerinden konut hesaplarının açılabilmesi için belirlenmiş miktarlarda ücretler ödenmesi gerekmekte. Aylık ödemelerle ilgili alt sınır 388 lira olarak belirtildi. Üst sınır ise 881 lira olarak belirlendi.

3 aylık ödemeler ile ilgili olarak belirlenmiş alt sınır ise bin 164 liradır. Üst sınır ise 11 bin 644 lira olarak belirlendi.

Konut Hesabına Devletin Katkısı Ne Kadar?

— Konut hesabı devlet katkısı rakamları kişilerin açmış oldukları hesapta biriktirmiş oldukları para üzerinden belirleniyor.

— En az 36 ay ila 47 ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası biriktirmiş oldukları paranın yüzde 15’i olmak üzere en fazla 24 Bin 742 lira

— 48-59 ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası biriktirmiş oldukları paranın yüzde 18’i olmak üzere en fazla 26 Bin 645 lira

— 60 ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası biriktirmiş oldukları paranın yüzde 20’si olmak üzere en fazla 28 Bin 548 lira olarak açıklandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ