Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Hesabı Nedir?

Konut Hesabı Nedir?

Devlet, konut sahibi olmak isteyen vatandaşlara konut hesabı ile katkı payı yardımı yapıyor. Peki konut hesabı için başvuru şartları neler, devletin katkısı ne kadar?

Devlet ev sahibi olmak isteyenlere katkı sunmak için konut hesabı uygulaması başlattı. Bankalarda kolayca açılacak bu hesaba hem vatandaş hem de devlet para yatıracak. Bu sayede vatandaş ev almak için para birikimi yapmış olacak. Tabi bunun da belli şartları var. İşte konut heasbı ile ilgili en çok merak edilenler:

KONUT HESABI KATKISINDAN YARARLANMA ŞARTLARI

 • Türk vatandaşı olmak
 • Kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması
 • Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca 6. maddede yer alan hususlara uygun olarak konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması,
 • Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7.4.2015 tarihinden itibaren tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir taşınmaz mal edinmemiş olması,
 • Konut edinim tarihini müteakip altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulunduğu bankaya başvurması, gerekir. 

Bu şartları taşıyan herkes Devlet katkısı almaya hak kazanır.

KONUT HESABINA NE KADAR ÖDEME YAPILIR?

Konut Hesabı için alt limit 250 lira, üst limit 2 bin 500 liradır. Katılımcı Konut hesabının açılış tarihinde, bir defaya mahsus olmak üzere, hesabına üst sınırı aşan bir tutar yatırabilir. Bu tutar 30 bin lirayı geçemez.

ÖNEMLİ  Konut Hesabı Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Bu rakam her yıl Maliye Bakanlığının belirlediği Yeniden Değerleme Oranı kadar artırılır.

KATKI PAYI NE ZAMAN ALINIR?

 • Katılımcı: Konut satın aldığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde bankaya müracaat eder.
 • Banka: Ay içerisinde yapılan devlet katkısı ödeme başvurularını takip eden ayın ilk 10 iş günü içerisinde Bakanlığa iletir.                
 • Bakanlık: Bankalar tarafından gönderilen belgelerin tarafına ulaşmasını takip eden 10 iş günü içerisinde, ilgili bilgi ve belgeleri kontrol eder ve Devlet katkısı ödemesinin hesabın bulunduğu bankaya aktarılmasını sağlar.
 • Banka: Aynı gün hesap sahiplerine ödemesini yapar.

NE KADAR KATKI PAYI VERİLECEK?

Devlet katkısı ödemesi konut satın alma tarihindeki birikim tutarının yüzde 20’sini ve azami 15 bin lirayı geçemez.

 • Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ila 47 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15’idir. Ancak, ödenecek tutar 13 bin lirayı geçemez.
 • Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 48 ila 59 ay olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 18’idir. Ancak, ödenecek tutar 14 bin lirayı  geçemez.
 • Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20’sidir. Ancak, ödenecek tutar 15 bin lirayı geçemez.

Belirtilen tutarlar her yıl yeniden değerleme oranında artırılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ