Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Konut Alırken Yapılan Resmi İşlemler 2020

Konut Alırken Yapılan Resmi İşlemler 2020

Konut kredisi faizlerinde yaşaşan rekor indirimler sonrası konut satışları arttı. Ev hayali kuran binlerce kişi düşük faiz fırsatını değerlendirmek için ev arayışına girişti. Ev bulanlar ise tapu işlemlerine başladı. Peki ev almak sürecinde yapılması gereken resmi işlemler neler?

Konut Alırken Yapılan İşlemler

Rayiç Bedelin Belirlenmesi

Bir ev satın alırken yapacağınız ilk işlem budur. Alıcı, ev hangi belediyenin sınırları içinde yer alıyorsa oraya başvurur. Belediye personeli, söz konusu gayrimenkul için bir metrekare fiyatı belirler.

  • Rayiç bedel hesaplanırken evin bulunduğu mahalleden üç emsal konut tespit edilir ve bunların ortalaması esas alınır.
  • Alacağınız evin rayiç bedeli birim bazda minimum değerden daha yüksek olmak koşuluyla belirlenir.
  • Rayiç bedelinin bulunduğu belgeyle birlikte evin vergi borcunun olmadığına dair bir evrak da alınmalıdır.
  • Belediye, evin satın alınacağı miktarı resmileştirir ve daha sonra tapu için gerekli olan işlemlere başlanır.
  • Tapuda yapılan işlemlerin sonunda, tapu harcının, emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden ödendiği ve beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek dışı olduğunun tespit edilmesi durumunda, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç ikmalen veya re’sen tarh edilerek hem gayrimenkulü devreden hem de devir alandan tahsil edilir. Ayrıca bu suretle tarh edilecek tapu harcı için, alıcı ve satıcı için ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesilir.

Tapu Alma Sürecinde Yapılması Gerekenler

Evin rayiç bedeli resmileştikten sonra sıra tapu harcını ödemeye gelir. Bu aşamada hem alıcı hem de satıcıdan yüzde 2 oranında harç bedeli tahsil edilir.

Harç, ilgili tapu müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalar kanalıyla gerçekleşir. Ayrıca bu harçla birlikte tapu sermaye bedelinin de yatırılması gerekir.

ÖNEMLİ  Stoktaki 1 Milyon Konut için Çözüm Arayışı

Tapu harcı ödemesi yapıldıktan sonra aşağıda sıralayacağımız belgelerle birlikte tapunun çıkması için başvuru yapılır.

  • Alıcı ve satıcının kimliklerinin aslı ve birer adet fotokopisi
  • Satıcı adına düzenlenmiş asıl tapunun aslı ve bir adet fotokopisi
  • Geçerliliği devam eden DASK poliçesi.

İpotek Evrakları

Evi alan kişi eğer konut kredisine başvurmuşsa kredi bitene kadar ev, bankanın ipoteği altın olacaktır. Bu yüzden bankadan alınacak gerekli evrakların da tapu başvurusunda hazır edilmesi gerekir.

Tapu İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Yaptığınız işlemin süresi ilgili tapu müdürlüğündeki yoğunluğa göre değişebilir. Evraklarınız tamamsa ve evin herhangi bir vergi borcu yoksa genellikle aynı gün içinde sonuçlanır.

Salgın gerekçesiyle tapu müdürlüklerinde randevusuz yapılan başvurular kabul edilmeyecek. İşlem başvuruları sadece Web-Tapu üzerinden, randevu.tkgm.gov.tr adresinden veya Alo 181 çağrı merkezi üzerinden randevu alınarak yapılabilecek.

İşlemlerinizi yürütmek istediğiniz randevu gününüzde, randevu saatinizden en az 15 dakika öncesinde tapu dairesinde, alıcı ve satıcı tarafların veya varsa vekillerinin bulunması gereklidir.

Tapu dairesinin istediği belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi durumunda devir süreci başlar. Bu aşamaya gelindiğinde tapu harcı ödenir ve işleme ait dekontlar ilgili memura teslim edilir.

Sonrasında tapu kayıtlarının imzalanması için akit odasına geçilir. En son aşamada müdürün imzası ile devir işlemi gerçekleşir ve tapu belgesi alıcıya teslim edilir.

Vekaletname ile Ev Alma

Vakti olmayan ya da başka bir şehirde yaşayan kişiler, seçtikleri bir yakınlarına ya da emlak takip işleri yapan ofislere vekalet vererek de ev alıp satabilirler.

Bunun için yapılacak işlemin durumuna göre noterden vekaletname çıkarılması gerekir. Süresi bitince ve vekilin azli hainde geçerliliği son bulacak vekaletnamelerle iş sonuçlandırılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ