Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kirayı elden vermek / almak ceza getirir mi?

Kirayı elden vermek / almak ceza getirir mi?

Maliye bakanlığı tarafından vergi kaçakçılığına karşı başlatılan savaştan mülk kiraları da nasibini aldı. Geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe koyulan ve 2015 yılı içerisinde oldukça sık ve katı denetimlere tabi tutulan kira gelir vergisinde kira bedellerini banka transferi ile gerçekleşmesi şartı bulunuyor.

Peki, Kirayı elden vermek / almak ceza getirir mi?

Bu soruya evet veya hayır diyerek cevap vermek yanlış olacaktır. Elden kira alma cezası bulunduğu gibi bazı durumlarda istisnaya tabi tutulabiliyor. Kira gelirinde banka transferinin hangi durumlarda muafiyete tabi olduğunu birazdan açıklayacağız. Öncelikle, Kirayı elden almanın veya vermenin ceza miktarını inceleyelim;

Kira bedeli banka transferi sınırına takılıyor ve zorunlu bir hale geliyor ise, elden alma veya verme durumlarında, 250 Türk Lirasından az olmamak şartı ile kira bedelinin %5’i miktarında usulsüzlük cezası uygulanır. Bu cezai işlemin üst limiti 1.000 Türk Lirası olarak belitilmiştir. Cezai işlem uygulanan usülsüzlük tekrarlanması halinde katlanarak artış gösterir. Ayrıca mülk sahiplerinin kirayı alamaması gibi durumlarda kiracısını icraya vermeleri için banka transfer işlemi oldukça önemlidir. Her ay düzenli olarak ödeme gösteren banka işlem geçmişinde bulunmayan kira bedelleri kiracıdan icra yolu ile kolaylıkla tahsil edilmektedir.

Kirayı elden vermek / almak ceza getirir mi? Sorusuna hayır olarak cevap verebileceğimiz durumlar ise; Kira bedelinin 500 Türk Lirasının altında olan hususi kullanımdaki konutlar için geçerlidir. Aylık kira bedeliniz 500 lira altında ise kiranızı elden alabilir veya verebilirsiniz ancak, Ticari amaçla kullanılan konutlar veya iş yerlerinin bedeli her ne olursa olsun banka transferi ile gerçekleştirilmesi mecburidir. Kira Kontratı hazırlama esnasında kira bedelinin ödeme şekli kontrat üzerinde açıkça belirtilmesi durumunda olası anlaşmazlıklarda hukuk açısından önem teşkil etmektedir. Eğer mülkünüz var ve kiraya veriyorsanız veya bir mülkte kiracı konumundaysanız özellikle elden kira verme işlemlerinde ileride bir mağduriyet doğmaması açısından kontrat üzerine kiralar mülk sahibi tarafından elden tahsil edilecektir ibaresinin düşülmesi tavsiye edilir. Kontrat konusunu hukuk çerçevesine %100 uygun bir şekilde hazırlamak ve yasal olarak tüm yükümlülükleri yerine getirmek isterseniz bu işi meslek olarak seçmiş uzmanlardan cüzi ücretler karşılığında yardım alabilirsiniz.

ÖNEMLİ  Kurulan şirket sayısı yükseldi

Aşağıdaki konuların da ilginizi çekebileceğinizi düşünmekteyiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ