Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kiralık Daire Ararken Bunlara Dikkat!

Kiralık Daire Ararken Bunlara Dikkat!

Konut kiralamak istiyorsunuz, konut araştırmanızda en önemli kriteriniz elbette kira tutarı olacak. Ancak kira tutarı kadar önemli bir çok faktör var…

KRİTERLERİNİZE UYGUN EV BULMAK ZORLAŞTI

Elbette hepimiz doğal olarak, modern, güzel, ferah ve uygun bir evde yaşamak isteriz. Bu yüzden ev alırken veya kiralarken bir çok kriterimiz olur. Özellikle kiralık ev ararken bu kriterlere uygun ev bulma konusunda bir çok güçlükle karşı karşıya kalabiliriz.

NE İSTEDİĞİNİZİ BİLİRSENİZ İŞLER KOLAYLAŞIR

Kiralık daire arayışında dikkat edilmesi gereken o kadar çok husus var ki; evin bulunduğu bölge itibariyle ulaşım imkanları, iç dizaynı, cepheleri, odaları, güvenlik donanımı, depozitosu, kira miktarı derken ev kiralamak bazen kabusa dönüşebilir, mükemmel evi bulma hayali kaybolabilir. Oysaki yolun başındayken kiralık bir ev bulmanın bu kadar zor olabileceğini düşünmemiştiniz.  Bilinçli bir şekilde ne istediğinize karar vererek gerekli tüm araştırmaları yaparsanız, ev kiralamak o kadar da endişe edecek bir durum olmaktan çıkabilir.

KİRALIK EV BULMADA İLK AŞAMA; ARAŞTIRMA

 • Emlakçıdan veya internet ilanları ile bir daire buldunuz. Evi kiralamak için aceleci davranmayın. Atalarımız ne güzel demişler “acele işe şeytan karışır”, çünkü internet ortamında veya emlakçının size sunduğu fotoğraflarda çok güzel gibi görünen bir daire aslında öyle olmayabiliyor, fotoğraflar yanıltıcı olabiliyor ya da emlakçının size gösterdiği evin dışı içi kadar güzel olmayabilir. Bu yüzden sadece evin içini değil, dışını da araştırmalısınız.
 • Evin lokasyonu, ulaşım vasıtalarına yakınlığını, hastane, eczane, market ve okul gibi her zaman ihtiyaç duyacağımız yerlere yakınlığını göz önünde bulundurarak detaylı araştırma yapın.
 • Kiralamaya karar verdiğiniz evin gerçek sahibi olup olmadığından emin olun. Herhangi bir sahtekarlığa denk gelmemek için tapu üzerinde gösterilen yer ile kiraladığınız evin aynı yer mi olduğuna mutlaka bakın. Tapu kayıtlarından bu bilgiye ulaşmak mümkün.
 • Kiralayacağınız evin deprem sigortası, depreme dayanıklılığı ve herhangi bir hasarı olup olmadığı sorgulayın.
ÖNEMLİ  TOKİ’den konut sahibi olmak isteyenlere 10 bin konutluk fırsat

İKİNCİ AŞAMA; KİRA SÖZLEŞMESİ

Araştırmanız neticesinde evi tutmaya karar verdiniz sırada kira sözleşmesi var. Ev kiralamada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biride kira sözleşmesidir. Kira sözleşmesinin içeriği çok dikkat edilerek düzenlenmeli ve incelenmelidir.

 • Bazı ev sahipleri kira sözleşmesi şartından yana olmayabilir. Bu durumlarda ileride sorun yaşamamak adına kira sözleşmesi istediğinizi belirtin.
 • Daire ve dükkan kiralayabilirsiniz. Kiraladığınız gayrimenkulün cinsinin konut ya da iş yeri olarak belirtilmesi önemli bir detaydır.
 • Sözleşmede kiracı ve ev sahibinin adı soyadı ve TC kimlik numarasının yazılmış olmasına dikkat edin.
 • Kira sözleşmesinin imzalandığı tarih sözleşmede yer almalıdır. Sözleşmenin ayrıntılı ve hukuki açıdan sağlam olmasına dikkat etmekte yarar var. Sözleşmeyi ev sahibi ile birlikte ve varsa kefiller huzurunda imzalayın. Ayrıca kira sözleşmesinin noter huzurunda yapılmasının yararı çok önemli. Ayrıca kira sözleşmesinin her sayfasının imzalandığından emin olun.
 • Kira sözleşmesinde belirtilen adresin doğru olduğunu kontrol edin. Burada bina ve daire numarası gibi detaylar önemlidir.
 • Kira tutarı, ödeme zamanı ve evin teslim koşulları gibi detaylar mutlaka sözleşmede yer almalı.
 • Depozito veriyorsanız ne için verdiğinizi ve hangi şartlarda geri alınacağını kira sözleşmesine yazdırın.
 • Elektrik, su, doğalgaz gibi giderler için kiracının kendi adına abonelik tesis etmesine dikkat edilmelidir.

SAĞLIĞINIZ İÇİN RUTUBETSİZ EV SEÇİN

Kiralanacak konutun sadece görüntüye değil diğer koşulları da iyice araştırılmalıdır. Örneğin rutubet; rutubetli evler hastalık riski taşıması bakımından tercih edilmemeli. Rutubet daha çok güneş görmeyen evlerde görülüyor. Yeni yapılan evlerde rutubet sorunu pek olmazken eski evlerde bu durum daha sık görüldüğü unutmayın. Bir evin rutubetli olup olmadığı dolap yanlarına, perde arkalarına, banyo tavanına bakarak anlayabilirsiniz.

ARA KATLAR ISINMA SORUNU YAŞAMAMAK İÇİN ÖNEMLİ

Zemin katındaki daireler ile üst katlardaki dairelerde genellikle ısınma problemi yaşanıyor. Dolayısıyla doğalgaz faturasının kış aylarında yüklü gelmesi gibi bir durum söz konusu olabilir. Ayrıca üst kattaki dairelerin kış mevsiminde sızıntısı problemi olabilir. Bu yüzden sorun yaşamamak için en mantıklı seçim ara katlarda bulunan dairelerden ev bulmak.

ÖNEMLİ  Her yıl 1 milyon konut lazım

EV KİRALARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 • Çevresel faktörler: Kiraladığınız evin çevresinde yeşil alan mevcut mu, yakınında vakit geçirecek bir park var mı bunlara dikkat edebilirsiniz.
 • Su, elektrik, doğalgaz bağlantıları: Su, elektrik ve doğalgaz bağlantılarına da bakmalısınız. Tüm teçhizatlar mevcut mu hepsine dikkat edilmeli.
 • Yakıt ve ısınma: Kiraladığınız dairenin binanın yakıt sistemi merkezi mi, kombi mi öğrenin.
 • Mutfak: Mutfaklar, evde bakılması gereken en önemli alanlardan biri. Buzdolabı, bulaşık makinesi, fırın, ankastre gibi cihazlar için uygun yer var mı bakılmalı.
 • Kapı ve pencereler: Evin kapı ve pencerelerinin dayanıklılığına bakılmalı, arızalı kapı ve pencereler sorun oluşturabilir.
 • Asansör: Yüksek katta bir ev kiraladıysanız eğer asansöre ihtiyacınız olabilir.
 • Yangın merdiveni: Herhangi bir olumsuzluk anında yangün merdivenleri can kurtarıcı bir yararı olabilir. Bu yüzden kiraladığınız eviin apartmanında yangın merdiveni mevcut mu? Bu hayat kurtaran detaya evi tutarken dikkat etmelisiniz.
 • Güvenlik: Evin bulunduğu sokak veya site güvenli mi? Bu konuda çevreden bilgi edinebilirsiniz. Unutmayın; her şeyden önce ailenize uygun bir ev arıyorsunuz.
 • Mahallenin durumu: Mahalledeki suç oranları, bölgedeki insanların sosyo-ekonomik durumu gibi kriterler de sizin için önemli olabilir.
 • Ulaşım araçlarına yakınlığı: Kiralayama karar verdiğiniz evin otobüs, metro, tramvay gibi her zaman ihtiyaç duyabileceğiniz toplu taşıma araçlarına yakınlığını kontrol edin.
 • İnternet: Evin bulunduğu binanın internet alt yapısı da önemli faktörlerden biri. Fiber veya sabit telefonsuz yalın internet alt yapısı var mı bunları araştırın.
 • Depozito: Ev sahibi ile depozito konusunda kesin konuşun ve bunu kira sözleşmesine yazın. Depozitonun hangi şartlarda kullanılacağı ve hangi durumlarda iade edileceği konusunda ev sahibi ile anlaşmalısınız.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ