Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kiralanan Evi Kim Boyatır?

Kiralanan Evi Kim Boyatır?

Kiraladığınız bir konutta boya masrafının kime ait olduğu her zaman için bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Genel kabul gören kural, kiracı kiraladığı evi boyalı bir şekilde teslim almadıysa evden taşındığında aynı şekilde boyasız olarak teslim etme hakkına sahiptir. Boyalı bir şekilde teslim edilen evden kiracı boyamadan taşınırsa ev sahibi boya masrafını depozitodan kesebilir.

Nasıl Alındıysa Öyle Bırakılır

Normal bir kiralama işleminde gelenekselleşmiş yöntem budur. Temel mantık nasıl aldıysan öyle bırak’tır… Örneğin taktığınız bir şofbeni, klimayı, bataryayı çıktığınızda sökme hakkına sahipsiniz.

Ancak eve yerleştiğiniz anda demirbaş olarak sayılan herhangi bir malzemeyi söküp götürmezsiniz. 

Hangi Masrafları Kiracı Öder?

Kiracı kiraladığı şeyi ne halde buldu ise kiraya verene o halde teslim etmeye mecburdur. Kiracı, kira sözleşmesinin sonunda, kiralananı aldığı şekilde, kiralayana teslim etmek zorundadır.

Kullanım sonucunda kaynaklanan basit ve günlük onarımlar dışında kalan, ortak mahal ve tesislerdeki bütün bakım ve onarımlardan kiracı sorumlu değildir. 

Kısaca bina içi badana boya masrafları kiracıya değil kat malikine aittir. Kiracının apartman giderlerine katılımı, sadece günlük hizmet kapsamına giren kapıcı, bekçi ve ortak kullanım kapsamında olan elektrik, asansör bakımı, varsa doğalgaz, su gibi giderlerde söz konusu oluyor.

Bunun haricinde kalan bina/apartman üzerinden yapılan tüm giderler, kat maliki tarafından karşılanıyor.

Mesela, apartmana asansör yapılması, çatının tadilat görmesi, dış cephe boyası yapılması gibi hususlar kat malikini ilgilendileren apartman giderleri olarak ifade ediliyor. 

ÖNEMLİ  Kira Kontratı Hangi Durumlarda Fesholur?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ