Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kiracısı Olduğum Dükkan Satıldı Ne Yapmalıyım?

Kiracısı Olduğum Dükkan Satıldı Ne Yapmalıyım?

İş yeri kiralayan kişiler ile mal sahiplerinin birbirine karşı belli başlı sorumlulukları vardır. Borçlar Kanununa göre belirlenen bu sorumluluklar kira sözleşmesinin hazırlanması ile başlayarak, sözleşmenin bitiş tarihine kadar sürmektedir. Bazı durumlarda ise mal sahibi kiracıyı çıkarmak isteyebilir.

Kiracısının kira sözleşmesini feshetmek isteyen mal sahibi bazı haklı sebeplere sahip olmalıdır. Kiracının en büyük sorumluluğu sözleşmede belirtilen tarih ve rakamları mal sahibine düzenli bir şekilde ödemesidir. Kira sözleşmesi yaparken iş yeri ile alakalı olan demirbaşlar ve iş yerinin mevcut durumunu anlatan detaylara yer verilebilir.

Mal sahibi sözleşme bitiminde kira sözleşmesine yazılan detayları ve iş yerine zarar verilip verilmediğini kontrol edebilir. Kiracı tarafından zarar verilen iş yerleri için mal sahibi sözleşme sırasında alınan depozitoyu kullanabilir. Zararın depozitodan fazla olması durumunda ise kiracıdan ek para isteyebilir. Kiracı ve mal sahibi arasında sözleşme dışında karşılıklı anlayışa dayanan bir ilişki kurulmalıdır. Çok istisnai bir durum olmadığı sürece mal sahibi kira sözleşmesini feshetmek istemeyecektir. Borçlar Kanunun da bu konuya detaylı bir şekilde yer verilmektedir.

Bazı mal sahipleri kiraya verdikleri iş yerini, başka birine satarlar ve bu kişi mevcut kira sözleşmesi dolmadan kiracıdan iş yerini boşaltılmasını ister. Bu gibi durumlarda yaşanan tartışmalar hem mal sahibini hem de kiracıyı yıpratmakta ve mağdur etmektedir. Çıkarmaya gerekçe olarak da kendisi, eşi veya çocukları için ev veya işyeri olarak kullanacağını öne sürer. Bu durumda mal sahibi, iş yerine sahip olduğu ayı takip eden bir ay içerisinde kiracısına iş yerini kendi için kullanacağına dair bilgi vererek ihtar çekmelidir. İhtarname çektikten 6 ay sonrasında ki 1 aylık zaman diliminde kiracıya dava açmalıdır. Bu kurala uymadığı takdirde kanunlar gereği kiracısını iş yerinden çıkaramaz.

ÖNEMLİ  Kira Kontratı Nasıl Hazırlanır?

Kiracı ve mal sahibinin birbirleri karşısında ki hakları ise Borçlar Kanunu kapsamında düzenlenmektedir. Borçlar Kanununa göre iş yerini yeni satın alan, yeni mal sahibinin kendi gereksinimi için iş yerini tahliye etme yani kiracıyı çıkarma hakkı kanun kapsamında bulunmaktadır. Tabi ki bu istisnai durumu kiracıya yazılı olarak bildirmesi ve yukarıda anlatıldığı gibi ihtarname çekerek resmi olarak bildirmesi gerekmektedir.

Kiracıyı kira sözleşmesi bitmeden iş yerinden çıkarmanın bir diğer yolu da kiracı ile anlaşmaktır. Kiracı ile mal sahibi arasında ki diyaloglar iyi ise, kiracı başka bir iş yeri bularak zorluk çıkarmadan kendi isteği ile taşınabilir. Bu durumda herhangi bir dava ya da karşılıklı mağduriyet olmadan kira sözleşmesi çift taraflı olarak feshedilebilir.

Yani, sonuç olarak “Kiracısı olduğum dükkan satıldı ne yapmalıyım?” sorusunun cevabı:

  • Yeni mal sahibi sizi çıkarmak isterse bunun için, 6 ay önceden ihtarname göndermeli ve sonrasında 1 ay içerisinde mahkemeye dava açmalıdır. Bunu yapmadığı durumda sizi dükkandan çıkarması yasal olarak mümkün değildir.
  • Karşılıklı olarak anlaşarak ve ortak bir noktada buluşarak dükkanın tahliyesini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Konuya benzer içerikli olarak aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ