Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kira yardımı nasıl alınır?

Kira yardımı nasıl alınır?

Yürürlükte bulunan kanunlar kapsamında, kentsel dönüşüm yasasına istinaden; Mülk sahipleri ve kiracılar kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanma hakkına sahiptirler. Bu hakkı kullanarak kira yardımı alabilmeniz için mevcut ikamet ettiğiniz binanın, bakanlık tarafından yetki verilen kurumlarca incelenerek, riskli yapı tespit raporu almanız gereklidir. Bakanlığın yetki verdiği firma tarafından düzenlenen bu rapor, gerekli idari birimler tarafından onaylandıktan sonra kira yardımı alabilirsiniz.

Kira yardımı nasıl alınır? Sorusunun temel yanıtından yukarıda bahsettik. Binanız kentsel dönüşüm kapsamında ise ve riskli yapı niteliği taşıyorsa, diğer unsurlara uyum göstermeniz halinde kira yardımı ödeneği alabilirsiniz.  Bu unsurlardan en temeli ise risk faktörü taşıyan binadan en az bir yıldır ikamet ettiğinizi gösteren resmi bir evrak sahibi olmanız. Eğer dairede kiracı olarak yaşıyorsanız ve mülk sahibi ile aranızda yapılmış bir kira kontratı var ise bu belge sayesinde işlemlerinizi halledebilirsiniz. Kontratsız kiracı iseniz, bir yıl veya daha geç bir tarihe ait adınıza düzenlenmiş elektrik, su, doğalgaz, telefon ve benzeri faturalarda yardımcı olabilecektir.

Devletin sağlamış olduğu bu kolaylığı suiistimal etmek ve durumdan faydalanmak isteyen birçok paravan kuruluş bulunmakta, risk faktörü taşıyan binalarda oturan konut sahiplerine ulaşarak; kira yardımı nasıl alınır? Konusunda yardımcı olmak istediklerini ve tüm yasal işlemleri kendilerinin yürüterek banka hesaplarına kira yardımının yatacağını söylemektedirler. Bu paravan şirketler sadece sizin üzerinizden nemalanarak alacağınız kira bedeli için sizden para koparmaya çalışmaktadırlar. Tüm prosedürlerin neredeyse kaldırıldığı ve her işlemin dakikalar içerisinde halledildiği kira yardımı nasıl alınır? Konusunda, hiç kimsenin yardımına ihtiyacınız olmadan Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yetki verilmiş yapı denetim şirketlerinden birine gidebilir ve durumu anlatabilirsiniz. Yapı Denetim şirketleri inceleyeceği ve rapor vereceği binalar sayesinde para kazandığı ve faaliyetlerini bu çerçevede yürüttükleri için size yardımcı olmak için orada olduklarını unutmayın.

ÖNEMLİ  2023'e Kadar 1.5 Milyon Konut Dönüşecek!

Kentsel Dönüşüm kanununa göre; 18 ay gibi bir süre boyunca ayda 735 lira civarında kira yardımı almanız mümkün. Ayrıca, taşınma esnasında oluşabilecek nakliye ve benzeri masraflar için ise 1 sefere özel olmak üzere 1470 Türk Lirası civarında taşınma yardımı almanızda mümkün.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ