Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kira Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Kira Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Kira sözleşmesi yaparken hem mülk sahibinin hem de kiracı haklarına dikkat edilmesi gerekir. Bu konular atlandığı takdirde karşılıklı sorumlulukların yerine getirilmemesi nedeniyle çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Peki, bu süreçte nelere dikkat edilmeli?

Ev sahibi ya da kiracı olun, hiç fark etmez. Ev kiralama sürecinde her iki taraf da çeşitli zorluklar yaşıyor. Ev sahibi, yıllarca yaptığı birikim sonucu aldığı eve değer biçmekte ya da onu emanet edecek uygun birini seçmekte zorlanırken, kiracılar ise kendilerine en uygun evi ararken oldukça titiz davranıyor.

Tam da bu noktada ev sahibi ile kiracı arasındaki beklentileri belirginleştirmek ve kiralama sürecinde oluşabilecek olası sorunların önüne geçmek için bazı detayları çok iyi bir şekilde bilmeniz gerekiyor. 

Kira Sözleşmesini Doğru Bir Şekilde Hazırlayın

Kiralama sürecinde karşılıklı olarak belirli konularda anlaşmaya varmış olabilirsiniz. Fakat tahmin edeceğiniz üzere bu konuları yazılı bir sözleşme haline getirmeniz gerekli.

Bu yüzden sözleşmeyi hazırlamadan önce biraz araştırma yapmak ve fikir sahibi olmak için internetten kira sözleşmesi örneklerini aratabilirsiniz. Böylelikle genel olarak sözleşme formatını görmüş olursunuz.

Sonra boş kira sözleşmesini indirip karşı tarafla belirlediğiniz koşullar doğrultusunda dokümanı doldurabilirsiniz. 

Bu sözleşme; özel, genel koşullar ve kiracıya teslim edilen eşya ya da demirbaşlar olmak üzere üç bölümden oluşur. Tabii her iki tarafın da mağdur olmaması için dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda bilinçli olmanız şart.

Kira Sözleşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Kira kontratı yaparken hem mülk sahibinin hem de kiracı haklarına dikkat edilmesi gerekir. Bu konular atlandığı takdirde karşılıklı sorumlulukların yerine getirilmemesi nedeniyle çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Peki, bu süreçte nelere dikkat edilmeli?

  • Sözleşmede; kiralanacak mülkün adresi, cinsi ve mülk sahibinin kişisel bilgilerine eksiksiz olarak yer verilmeli.
  • Sözleşme imzalanırken evi kiralayan kişinin mülk sahibi; kiralayacak kişinin de kiracı adayı olduğundan emin olmalısınız. Aksi bir durumla karşılaşmamak için sözleşmede kimlik fotokopisi bulundurabilirsiniz. 
  • Yıllık ve aylık kira bedeli hem yazıyla hem de rakamla sözleşmede yer almalı. Kiranın hangi periyotlarda ödeneceği net ibarelerle belirtilmeli. Örneğin; 2 ayda bir veya her ay başı şeklinde. 
  • Kira artış oranı ile ilgili detaya sözleşmede mutlaka yer vermelisiniz. 
  • Kira sözleşmesi yapılırken depozito alındıysa bu bedeli mutlaka sözleşmeye de yansıtmalı; hangi koşullarda iade edileceği ya da edilmeyeceğini özellikle belirtmelisiniz. 
  • 500 lira ve üzeri kira ödemelerinin yasal olarak bankaya ya da PTT’ye ödenmesi zorunlu olduğundan mülk sahibinin hesap numarası sözleşmede mutlaka olmalı. 
  • Kiracının elektrik ya da doğal gaz faturalarından sorumlu olmaması gibi mülk sahibi ve kiracının uzlaştığı özel koşullar sözleşmeye dahil edilmeli. 
  • Kira sözleşmesinin süresi, kiracının evde tadilat yaptırmasıyla ilgili maddeler de sözleşmede bulunması gereken detaylardandır. 
  • Kira sözleşmesinde her iki tarafın da ıslak imzası bulunması gerekir. ​
ÖNEMLİ  Konut Fiyat Endeksi, nisanda yüzde 2 artışla 168,8 oldu

Kiralama Konusundaki Haberleri Takip Edin

​Mülk sahibi ve kiracıların, kira sözleşmeleri hakkındaki yenilikleri dikkatle takip etmesi gerekir. Mesela kira zammı yapılırken miktarın belirlenmesinde kullanılan enflasyon oranlarına özellikle dikkat etmeniz gerekir.

Çünkü kira artışları her ne kadar kiracı ve gayrimenkul sahibi arasında belirlense bile bu rakamın enflasyona göre belirlenen üst sınırı geçmemesi gerekir. 

Mülk sahibi ya da kiracı olarak kira artış oranını hesaplamak için ise kira artış hesaplama aracımızı kullanabilir, rahatlıkla bu oranı hesaplayabilirsiniz.  ​

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ