Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kira Sözleşmesi Doldururken Bunlara Dikkat!

Kira Sözleşmesi Doldururken Bunlara Dikkat!

Kira sözleşmesini imzalamadan önce gözden geçirmeniz faydanıza olacaktır. İşte sözleşmede dikkat etmeniz gereken önemli noktalar…

Çoğunlukla kira sözleşmesini incelemek, imzalamadan hemen önce gözden geçirmek şeklinde yapılır. İyi bir kiracı kontratı saklar, depozitosunu ve ilk ayın kirasını öder ve kontratı imzalar.

Sözleşmede Buna Dikkat

Şeffat bir tavırdan yana olan ev sahibi, kira sözleşmesi içindeki haksız ücret içeren maddeleri gizleyen ev sahibine göre her zaman daha kazançlıdır.

Karşılıklı Güven

Önemli olan güven içinde bir ilişki inşa etmektir. Güven, sizin ev sahibi olarak uygun bir konut sağlamanız ve kiracınızın kira ödemesini yapmasıdır.

Kiracılar, ev sahipleri başlangıçta anlaşmanın bütün şartlarını söyledikten sonra her şeyi kabul ederek takdir edilecek gibi görünürler. İmzalanan kontratın bir kopyası kiracınızda da bulunmalı.

İnternet Üzerinden Sözleşme

Sözleşmenin kopyasını e-posta yolu ile istemek çoğu kiracının yaptığı bir durum değildir. Ya da bugüne kadar böyle bir kiracıyla karşılaşmamış olabilirsiniz.

Şehir dışından birisiyle iletişim kurmanız gerekirse bu yolu tercih edebilirsiniz. Sözleşmeyi tarayıp, dijital imza kullanarak e-posta ile gönderebilirsiniz.

Ev sahibi-kiracı ilişkisi son derece kişisel bir iştir. Bir kiracının evi ile uğraşıyorsunuz. Geliriniz risk altında.

İlişki Nasıl Olmalı?

Dijital imza kullandığınız ve tarayıp e-posta ile gönderdiğiniz sözleşmenin hükümlerini açıklamak ve beklentilerinizi belirtmek için kiracınızla bir telefon görüşmesi yapabilirsiniz.

Konut Kredisi ödemeniz varsa ve zorunda kalırsanız kiracınızı tahliye edeceğinizi kiracınıza bildirmelisiniz. Eğer kiracınız kirayı geciktirirse bu durum sizin banka ödemelerinizi etkiler.

Sonuçta, kiracınız ile tanışmanız ve kira sözleşmesini gözden geçirip imzalamanız fazla vaktinizi almaz. Bununla beraber, sözleşmenin yasal olduğunun anlaşılabilmesi ve ihlal durumunda sonuçların neler olacağı hakkında konuşmanız da gerekir.

ÖNEMLİ  TOKİ’den 50 vilayette yüzlerce arsayı satışa çıkardı: 48 ay taksit imkanı sunulacak

Ev sahibi – kiracı ilişkisinin güzel bir şekilde başlaması için bunlar çok kritik noktalardır.

Kira Sözleşmeleri, yasal bağlayıcı sözleşmeleridir ve çoğu kiracı bunu anlamayabilir. Hem kendi iyiliğiniz, hem de kiracılarınız için kira sözleşmelerine gereken önemi vermelisiniz.

Kira Sözleşmesinde Mutlaka Olsun

 • Sözleşme evrakı olarak, Maliye Bakanlığı tarafından bastırılan kira kontratı kullanılmalıdır.
 • Sözleşme yapılırken, tarafların kimlik, çalışma belgelerinin vb. fotokopilerinin sözleşmeye eklenmesi gereklidir.
 • Kira kontratının ön yüzünde ilk satırda bulunan ‘DAİRESİ’ ibaresinin karşısına taşınmazın bulunduğu il ve bağlı olduğu tapu dairesi yazılmalıdır.
 • Pul yapıştırılmalı ve pulun üzerine sözleşmenin yapıldığı tarih, imzalarla birlikte atılmalıdır.
 • Sözleşme sırasında yapılan nakit alışverişinin miktarı, sözleşme evrakının arka yüzüne tarihle birlikte yazılmalı ve imzalanmalıdır.
 • Kiracı, kiraya veren ve kefil sözleşmeyi beraberce imzalamalıdır. Tüm tarafların devamlı bulundukları açık adresleri ve telefon numaralarının sözleşmeye yazılması gereklidir.
 • Sonrasında yanlış anlamalara mahal vermemek için sözleşmedeki ‘demirbaş’ bölümü doldurulmalıdır.
 • Kiracıdan alınan depozitonun sözleşmenin özel koşullarında belirtilmesi önemlidir. Depozitonun niçin verildiği ve hangi şartlarda geri alınacağı yazılmalı ve altına imza atılmalıdır.
 • Kira sözleşmesinin süresi bitse de, halen kiracı olanların kira kontratını saklaması gereklidir çünkü sonrasında da sözleşme yenilenmeden aynı şartlar geçerlidir ve kira kontratı uzamış olur.
 • Kiracı, sözleşmeyi imzalarken karşı tarafın gerçek mal sahibi veya intifa hakkı sahibi olup olmadığını kontrol etmeli. Mal sahibi değilse, yasal vekilliği olup olmadığı tapu senedi örneğine ya da vekaletnameye bakılarak anlaşılabilir.
 • Kira kontratına yazılacak ve oturulacak adresin, kiralanan yer olup olmadığı kontrol edilmeli.
 • Kiralanacak yer, kiracıya temiz, kapı- pencere ve doğramamaları sağlam, boyası yapılmış, tüm sıhhi tesisat ve elektrik akşamları eksiksiz olarak teslim edilmiş olduğu ve tahliye halinde de aynı şekildi teslim alınacağı sözleşmeye yazılmalıdır.
 • Kiralanacak yerin geçmiş dönemden kalma borçlarının kiracıya ait olmadığına dair bir maddenin sözleşmeye eklenmesi önemlidir. Her halükarda aidat, elektrik ve su gibi borçların varlığı önceden araştırılmalıdır.
 • Kira bedeli olarak belirtilen tutarın hangi dönemlerde hangi oranda artırılacağının açıkça belirtilmesi gereklidir. Kira artışının ÜFE veya enflasyon gibi belirli oranlara göre olması gerektiği sözleşmede yer almalı.
 • İş yeri kiralarken kiranın net mi yoksa brüt kira mı olduğuna dikkat edilmelidir.
 • Bu tip kiralamalarda genel uygulama, kira bedelinin net olarak saptanarak sözleşmede belirtilmesidir. Yürürlükteki mevzuatta göre, kiracı kira bedeli üzerinden yüzde 15 stopaj ödemekle yükümlüdür. Kiranın net olarak belirlendiği durumlarda, kiracı netten brüt kira vereceği sözleşmeye eklenmelidir.
 • Kira bedelinin, mal sahibinin hangi banka hesabına, hangi tarihler arasında yatırılacağı da sözleşmede yer almalıdır. Bu gönderimlerde havale ve EFT masrafları kiracıya aittir.
 • Kira bedelinin rakam ve yazıyla yazılması ve arka sayfaya yeniden kira parası yazılıyorsa, ön sayfayla aynı olup olmadığı kontrol edilmeli.
 • Kiracının apartman genel giderlerine katılmak ve aidatını ödemek zorunda olduğu, ayrıca ortak yerlere müdahale edemeyeceği, komşuları rahatsız edecek davranışlarda bulunamayacağı, yönetim planı esaslarına uymak zorunda olduğu da sözleşmede yer almalıdır.
 • Sözleşmenin son maddesi olarak ‘İŞ BU KİRA SÖZLEŞMESİNDE YER ALMAYAN HUSUSLAR HAKKINDA 6098 SAYILI BORÇLAR KANUNU HÜKÜMLERİ GEÇERLİDİR.’ ilave edilmelidir.
 • Sözleşme yapıldıktan sonra, 488 sayılı Damga Vergisi Kanunu”na göre yasal süresi içinde, ilgili vergi dairesine gidilerek, sözleşmeye ilişkin damga vergisinin yatırılması da önemlidir.
 • Son olarak bir konut veya iş yeri kiralarken, işin profesyoneli bir gayrimenkul danışmanıyla birlikte karar almak, kişiye zaman konusunda avantaj ve güvende hareket imkanı sağlar.
ÖNEMLİ  Kira Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ