Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kira Fiyatları Salgından Nasıl Etkilendi?

Kira Fiyatları Salgından Nasıl Etkilendi?

Gayrimenkul sektörünün güvenli alım-satım platformu GABORAS, pandemi sonrası konut kira fiyatlarındaki değişimi inceledi. 2019 ve 2020 yılındaki fiyatların ele alındığı çalışmada Adana, Çanakkale, Mersin ve Kayseri’de kira fiyatlarında düşüşler yaşanırken, İzmir, Muğla ve Antalya’da yüzde 20’nin üzerinde artış görüldü.

Eylül ayı özellikle okulların açılmasının da etkisiyle kiraların yükseldiği dönemlerden biridir. Peki pandemi sonrasında kiralık konut talebinde nasıl bir değişim oldu? Birçok üniversitenin bu yıl da uzaktan eğitim sistemine geçtiğini açıklaması kira fiyatlarına nasıl yansıdı?

GABORAS, yapay zeka teknolojisi olan GOS Terminalleri üzerinden yaptığı araştırmayla bu soruları cevaplayarak 20 ilin yeni konutlardaki kira fiyatlarını mercek altına aldı.

Çalışmaya göre pandemiden etkilenmeyip kira fiyatları en çok yükselen il yüzde 25 artışla Muğla oldu. Muğla’yı yüzde 23’lük artışla İstanbul takip ederken, Antalya yüzde 21 oranıyla kira fiyatları en çok artan 3’üncü il oldu.

Ülkemizin zor bir dönemden geçtiğini belirten GABORAS CEO’su Kurtuluş Altun, “Birçok alanı etkileyen pandeminin konut kiralarındaki değişiklikte de etkisi bulunmakta.

Yaptığımız çalışmada tatilcilerin yoğun, turist oranının yüksek olduğu bölgelerde konut kira fiyatları yükselişte iken, kırsal bölgelerde konut fiyatlarında düşüş yaşandığını tespit ettik.

Pandemi etkisi ile üniversitelerin uzaktan eğitim sistemine geçmesinden dolayı kiralık ev arayışlarına rağbet olmaması da bir başka tespitimiz” diye konuştu.

Fiyat Artışları Enflasyona Yakın

TÜİK tarafından açıklanan 2020 yılı TÜFE ve enflasyon oranına göre belirlenen kira artışlarının sene başında yüzde 15.87 oranında olduğunu hatırlatan Altun, ”İstanbul, Muğla, İzmir ve Antalya gibi büyük illerimizde pandemi sonrası artan kiralık konut fiyatları TÜFE ve enflasyon oranlarının üzerine çıktı. İncelediğimiz 20 ilin 4’ü bu oranları aştı.

ÖNEMLİ  Kocaeli'de 'Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamında 489 bina yıkıldı

Diğer 16 ilimizdeki artışlar TÜFE ve enflasyon oranlarıyla eşdeğer seyrediyor” dedi. Şu an normal talep iştahını karşılayacak imalat sürecinin pandemiden dolayı genelde kesilmiş olduğunu belirten Altun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülke genelindeki önceki yıllarda görülen ortalama yıllık 600 bin konut iştahına yanıt verilmezse taleplerdeki artış nedeniyle özellikle yükselişteki illerin kira fiyatları, doların artış oranının da üzerine çıkacak gibi görünüyor.

Kira dönüşüyle187 ay olan Muğla, 202 ay kira döngüsü olan İzmir gibi iller yatımcıların ilgisini ve döviz mevduatından iç kaynak çekebilecekler.”

En Fazla Düşüş Yaşanan İller

100 metrekare büyüklükteki örnek daire üzerinden hesaplanan konut kira oranlarındaki değişime göre Adana, kira oranı en çok düşen il oldu. 2019 yılında 100 metrekarelik bir evin kirası ortalama 2 bin lira civarında seyrederken, 2020 yılında bin 600 liraya geriledi.

Yüzde 25 düşüş yaşayan Adana’yı, kira fiyatları bin 300 liraadan bin 100 lira civarına düşen Çanakkale,700 liradan 600 liraya düşen Kayseri ve bin 300 liradan bin 200 liraya düşen Mersin takip etti.

Kira bedelleri gerileyen illerin iç göçte, geri dönüşlerde ve emekliler için yeni cazibe alanları haline geldiğini ifade eden Altun, Adana ve Mersin gibi kira düşüşü yaşayan illerin yine de kira geri dönüş sürelerinin azlığından dolayı yatımcı talebiyle karşılacağını ve kira fiyatlarının giderek dengeleneceğini de sözlerine ekledi.

Pandeminin En Az Etkilediği İller

GABORAS’ın ele aldığı 20 il arasında pandeminin kira oranlarını etkileyemediği tek il Konya oldu. Konya 2019 yılında ortalama 700 lira olan kira fiyatını 2020 yılında da koruyarak aynı fiyatta kaldı.

Konya en az etkilenen il olurken Mardin 500 liradan 600 lira civarına, Diyarbakır ve Malatya 600 liradan 700 lira civarına, Samsun ve Kahramanmaraş 700 liradan 800 lira civarına, Kocaeli 800 liradan 900 lira civarına, Bursa ve Ankara ise 900 liradan bin lira civarına, Gaziantep bin liradan bin 100 lira civarına gelerek ortalama yüzde 10’luk artış gösteren iller oldu.

ÖNEMLİ  "Aylık 100 bin adettin üzerinde konut satış güzele işaret"

En Yüksek Fiyatlar İzmir ve Muğla’da

100 metrekarelik konut üzerinden ölçülen kira fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir 2019 yılında ortalama 2 bin 400 liradan 2020 yılında 3 bin 200 lira civarına çıkarak yüzde 25’lik artış gösteren Muğla oldu.

Muğla’yı bin 600 liradan bin 900 lira civarına çıkarak yüzde 23’lük artış gösteren İzmir takip etti. Antalya ise bin 100 liradan bin 400 lira civarına yükseldi.

İstanbul Yükselişini Koruyor

GABORAS GOS Yapay Zeka sistemleri tarafından yapılan incelemede pandemi öncesinde ortalama bin 600 lira bandında seyreden İstanbul’daki konut kira fiyatları pandemiyle birlikte 2 bin lira civarına yükseldi.

Edirne’de ise 2019 yılında bin 500 lira olan kiralık konut fiyatları 2020 yılında bin 700 liraya çıkarak İstanbul’u aratmadı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ