Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kira Artışında Yeni Düzenleme

Kira Artışında Yeni Düzenleme

Yeni Ekonomi Programında yer alan tedbir maddesi ile kira zammı üst sınırı ÜFE değil, TÜFE olarak belirlendi.

KİRA ARTIŞI ARTIK ÜFE’DEN DEĞİL TÜFE’DEN HESAPLANACAK

Yeni Ekonomi Programı kapsamında yer alan tedbir maddelerine göre emlakta kira artış oranı eskiden olduğu gibi ÜFE’den değil TÜFE’den hesaplanacak.   Yani ev sahipleri artık kira zamlarını üretici fiyatından değil, tüketici fiyatından gerçekleştirecekler.

Yeni Ekonomi Programı’nın ‘Enflasyon’ bölümünün ‘Politika ve Tedbirler’ başlığı altında, “Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir” maddesi yer alıyor. Bu madde ile kira artışıyla ilgili sınırlama getiriliyor.

2019 YILINDAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Yeni düzenleme ile birlikte, 12 aylık ortalama Yurt İçi Üretici Fiyatı (Yİ-ÜFE) artış oranı ile belirlenen kira zammı üst rakamı TÜFE ile belirlenecek. Yeni program 3 yıllık olacak şekilde hazırlandı ve 2019-2021 yıllarını kapsayacak.

YILLIK ÜFE YÜZDE 21 İKEN TÜFE YÜZDE 14 OLARAK AÇIKLANDI

Geçtiğimiz hafta açıklanan enflasyon rakamlarına bakıldığında, üretici fiyatlarındaki artış (ÜFE) tüketici fiyatlarının (TÜFE) hayli üzerinde. Eylül ayı itibariyle son 12 aylık ortalama Yİ-ÜFE yüzde 21.36 iken 12 aylık ortalama TÜFE 13.75 olarak açıklandı. Bu kapsamda yeni düzenleme ile kiralarda daha düşük artış söz konusu olacak.

ÖNEMLİ  Malatya'da depremzedelere villa konforunda köy konutu
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ