Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kira Artışında Düşük Enflasyon Oranı Kullanılsın!

Kira Artışında Düşük Enflasyon Oranı Kullanılsın!

AK Parti Milletvekili Ziya Altunyaldız, Kira artış oranının TÜFE ile belirlenmesini öngören maddeye ilişkin, “Kiralardaki artış oranı olarak ÜFE ve TÜFE’nin ortalaması alınır veya düşük olan kullanılır” önerisinde bulundu

TASARI MELİS’TE

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri gerçekleşti. Kira bedelinin belirlenmesinde Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) artış oranı olarak belirlenmesine yönelik Türk Borçlar Kanunu’nun 344. maddesinin değiştirilmesini öngören maddesi üzerinde yoğunlaşıldı.

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, teklifin söz konusu maddesinin hem kiracıyı hem de gayrimenkul sahiplerini gözetmesi gerektiğini vurgulayarak, burada yetkinin Hazine ve Maliye Bakanlığı veya Cumhurbaşkanlığına devredilmesi gerektiğini belirtti.

KİRA ARTIŞINDA ÜFE VE TÜFE’DEN DÜŞÜK OLAN KULLANILSIN

Teklif sahibi, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız “TÜFE ve ÜFE oranlarındaki artış oranlarının yıllara ve dönemlere göre farklılık gösterebileceği” yönündeki tespitlerini ve önerilerini haklı bulduğunu söyledi. Altunyaldız, “Kiralardaki artış oranı olarak ‘ÜFE ve TÜFE’nin ortalaması alınır’ veya ‘düşük olan kullanılır’ şeklinde bir değişiklik yapabiliriz. Teklifimizin bu maddesinin, Genel Kurula kadar bu şekilde kabul edilmesini öneriyorum. Bu madde üzerinde önerge için çalışarak Genel Kurula gelmek isteriz” diye konuştu.

ÖNEMLİ  Kiralar birtakım yerlerde dörde katlandı: Artırım şampiyonu ilçe belirli oldu
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ