Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kira Artışı En Fazla Ne Kadar Yapılabilir?

Kira Artışı En Fazla Ne Kadar Yapılabilir?

Türkiye İstatistik Kurumu “TÜİK”, kira sözleşmesi Nisan 2017’de yenilenmesi gereken kiracıların kira artış oranına ilişkin rakamları açıkladı. Mesken sahibi ile kiracı arasında büyük sorunlara neden olabilen kira zammı oranlarına 01 Temmuz 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş olan Yeni Borçlar Kanunu ile belirli bir standart getirildi.

Yeni Borçlar Kanunu 344. maddeye göre; kira artış oranları Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirttiği Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belirlenmektedir. Kira zam miktarı en fazla her ay için açıklanan (ÜFE) oranının 12 aya bölünerek ortalama alınması ile yapılabiliyor.
ÜFE oranı 2017 yılı Nisan ayı itibari ile önceki aya göre % 1.04, önceki yılın Aralık ayına göre % 6.38, önceki yıl aynı aya göre % 16.09 ve 12 aylık ortalamaya göre % 6.89 artış göstermiştir.

Ev kira zamları Üretici Fiyat Endeksi’nin 12 aylık yani yıllık ortalaması temel alınarak belirlenmektedir. Bu durumda mesken sahipleri 2017 Nisan ayında en çok % 6.89 oranında kira zammı yapabilecektir.

Basit bir şekilde rakamsal bir örnek ile göstermek gerekirse;

  • Kira Bedeli: 2.000 TL olarak varsayalım.
  • 12 Aylık ortalama ÜFE oranı ( %6.89 )
  • En fazla uygulanabilecek zam tutarı: (2.000 x 6.89) / 100 = 137,80 TL
  • Zamlı kira tutarı toplamı: 2.137,80 TL

Ev sahibi yukarıda belirtilen oranlar sabit olmasına rağmen, belirtilen oranların üstünde kira zammı yapıyor ise, kiranın tespiti davası açılabilmektedir. Mahkeme sonunda kiracının lehine karar çıkıp kanunlarla belirtilmiş oranda kira zammına çevrileceği için kiracı yeni kira dönemin başladığı tarihi takip eden 30 gün içerisinde kira tespiti davası açarsa kendi yararına olacaktır çünkü hızlı karar alındığı takdirde fazla kira ödemeyecektir.

Bir önemli husus ise, ev sahiplerinin kira sözleşmesinin süresi dolmadan kiracıya yeni sözleşme imzalatmaya çalışmasıdır. Bu durum kesin suretle yasalara aykırı, dolayısı ile kiracı Sulh Hukuk Mahkemesine dava açabilir. Bazı ender durumlarda ev sahibi TÜİK’in belirtmiş olduğu oranın daha altında kira zammı yapabilir, burada önemli olan bu oranın üstünde kira zammı yapmaya çalışmamasıdır.

ÖNEMLİ  Aldığınız Evi 5 Yıl İçinde Sattıysanız Dikkat!

Evler için zam oranları yukarıdaki gibi iken, iş yerleri kira oranlarında belirli bir sınır oran bulunmamaktadır. Bu durum 1 Temmuz 2020 tarihine kadar serbest bırakılmıştır. Kiracı ve işyeri sahibi kendi aralarında konuşarak beraber sözleşme hazırlarlar ve beraber hazırladıkları bu sözleşme de belirlenmiş oran da kira zammı yapılır. Dolayısı ile iş yerleri kira artış oranları ev kira artış gibi sınırlı olmamaktadır.

 

Bu yazıya benzer içerikli olarak aşağıdaki yazılarımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ