Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kimler Emlak Vergisi Ödemez? 2020 Emlak Vergisi Rehberi

Kimler Emlak Vergisi Ödemez? 2020 Emlak Vergisi Rehberi

Gayrimenkul sahiplerini yılda 2 eşit taksitte ödediği emlak vergisi ikinci taksitleri kasım ayından itibaren ödenmeye başlayacak. Peki kimler emlak vergisi ödemeyecek?

Emlak vergisi ödemeleri gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye yapılacak. Süresinde yapılmayan ödemeler için aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı hesaplanıyor.

Konutu olup da emlak vergisi ödemeyecekler kimler?

En fazla brüt 200 metrekare ve tek konuta sahip olan;

  • Hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,
  • SGK’dan (SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı) aldıkları emekli aylığından başka geliri olmayan emekliler, (ve bunların dul ve yetimleri.)
  • Engelliler,
  • Gaziler,
  • Şehitlerin dul ve yetimleri indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından yararlanabiliyorlar.

BELEDİYELERE NASIL BAŞVURULUR?

Vergi indiriminden faydalanacaklar için düzenlenmiş formlar var. Kendi durumuna uygun olan formun doldurulup ilgili belediyeye başvurulması gerekiyor.

  • Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin tek meskenlerine ait form” ve “hiçbir geliri olmayanların tek meskenlerine ait taahhüt belgesi
  • Tek meskeni olan (intifa hakkına sahip olanlar dahil) emeklilere, dul ve yetimlere ait form
  • Tek Meskeni Olan Engellilere Ait İndirimli Bina Vergisi Formu” ile “Sağlık Kurulu Raporunu
  • Tek meskeni olan (intifa hakkına sahip olanlar dahil) şehitlerin dul ve yetimlerine ve gazilere ait formun ilgili belediyeye verilmesi gerekiyor.

Geçmiş yıllarda belediyelere verilen form ve taahhütlerin, 2016’da tekrar verilmesi gerekmiyor. Sonradan tek konuta ilave yeni bir konut alınmışsa (veya indirim hakkını kaldıran diğer koşullar oluşmuşsa) bu kez her iki konut için de emlak vergisi ödenmesi gerekiyor.

EV HANIMLARI VE İŞSİZLER

Geliri yoksa vergi de yok

Ev hanımları ve işsizler için brüt 200 metrekarenin altında tek konutları varsa ve gelirleri de yoksa emlak vergisi (indirimli-sıfır oranlı) ödemeyecekler.

Tek konutum var ama hisseli

200 metrekareyi geçmeyen tek meskene hisse ile sahip olunması halinde indirimli vergi oranı, meskenin vergi değerinin hisseye isabet eden kısmına uygulanıyor.

ÖNEMLİ  Vatandaşın Cebini Rahatlatacak Yasa Mecliste

Konut iş yeri olarak kiraya verilirse

Tek konutunu işyeri olarak kiraya veren ev hanımı ve işsizler sıfır oranlı emlak vergi avantajını kaybederler. İlk başta konut olarak kulllanılan gayrimenkul iş yeri olarak (bir kısmı da olsa) kullanıldığında, emlak vergisi konut olarak değil, iş yerinin tabi olduğu orandan (konuta göre daha yüksek) emlak vergisi ödenir.

ENGELLİLERDE MUAF

Brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konuta sahip engelliler gelire sahip olsa da emlak vergisi avantajından yararlanıyor.

Belediyeye form ve sağlık raporunu ibraz ettiğinde sahip olduğu tek konutu için emlak vergisi ödemeyecekler.

Engelliler tek konutunu kiraya verip yakınlarının yanında kalsa da tek konutları için indirimli (sıfır oranlı) emlak vergisi hakkından yararlanabiliyorlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ