Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kıbrıs’ta satılık ev fiyatları

Kıbrıs’ta satılık ev fiyatları

Akdeniz’in üçüncü en büyük adası olan Kıbrıs, Türk ve Rum kesimi olarak ikiye ayrılmaktadır. Türkiye Cumhuriyetinin yavru vatan olarak nitelendirdiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gerek ekonomik anlamda gerekse sosyal ve kültürel açıdan ülkemizden farklılık göstermektedir. Adaya tatlı su, gıda gibi temel ihtiyaç maddelerinin insan gücü kullanılarak taşınması, tüketim mallarının maddi değerlerini oldukça fazlalaştırmaktadır. %30’luk kesiminin Türk olduğu adada barınma ihtiyacını karşılamak için ev sahibi olmak isteyenlerde aynı piyasa şartlarından şikâyetçi olarak fiyatların yüksekliğinden yakınmaktadır. Ada halkının birçoğu atalarından kalan hanelerde ikamet ediyor olsa da, yeni evlenen ve artan nüfus karşısında ihtiyaç olan yeni konutlar inşa edilmesi gerekmektedir. Lojistik olarak %98 anlamda deniz yolu taşımacılığı kullanan yapı firmaları, Kıbrıs konut piyasası maliyetlerinin yanı sıra ev satışlarında lojistik masrafları da toplam tutara eklemek zorunda kalmaktadırlar. Farklı maliyet alanları Kıbrıs’ta satılık ev fiyatları piyasasını oldukça yükseltmektedir.

Editör kadromuz tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Kıbrıs’ta satılık ev fiyatları piyasasını sizler için araştırarak birkaç reel örnek ile piyasayı öğrenmenize yardımcı olmayı hedefliyoruz;

  • Gazimağusa 70 metrekare 2+1 apartman dairesi: 230.000 Türk Lirası
  • Girne / Alsancak 121 metrekare 3+1 villa: 110.000 Sterlin
  • Lefkoşa 950 metrekare üzerine kurulu 600 metrekare konak: 1.100.000 Sterlin
  • Girne / Ozanköy 50 metrekare 1+1 apartman dairesi: 50.000 Sterlin
  • Girne / Doğanköy 55 metrekare 1+1 apartman dairesi: 63.000 Amerikan Doları
  • Girne / Çiçek Mahallesi 1440 metrekare üzerine kurulu 293 metrekare ikiz villa: 144.000 Sterlin
  • Gazimağusa / Yeni Boğaziçi 190 metrekare 4+1 müstakil ev: 185.000 Türk Lirası

Yukarıda örnekler ile gösterdiğimiz ev piyasasında genel anlamda Sterlin ile ticaret yapıldığı için, Türkiye pazarının alışık olmadığı ölçülerde fiyatlar ile karşılaşıyoruz. Türkiye’de İstanbul’un bazı kesimleri hariç 950 metrekare üzerine kurulu 600 metrekarelik lüks bir yapıya 1 – 1,5 milyon Türk Lirası civarında satın alabiliyorken, aynı ölçekteki bir konutu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti topraklarında 1.100.00 Sterlin yani 4,5 – 5 milyon Türk Lirasına sahip olabiliyorsunuz. Adada bulunan bağımsız ve halka kapalı bölgede imar yapılamaması sebebiyle imara açık arsa bulmanın dahi çok zor olduğu bu günlerde, yeni inşa edilecek olan binaların ve konut fiyatlarının daha da yükselmesi bekleniyor.

ÖNEMLİ  Konut Fiyatları Düşer mi?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ