Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kentsel Dönüşümde Yeni Model

Kentsel Dönüşümde Yeni Model

İstanbul Büyükşehir Belediyesi vatandaşın cebinden para çıkmadan evini yenilemesine imkan veren uygulamayı hayata geçiriyor

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE VATANDAŞIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK YENİ MODEL

İstanbul Büyükşehir Belediyesince kentsel dönüşüme girmesi gereken yaklaşık 700 bin binaya yönelik yeni bir model geliştirildi. Belediye, konut sahiplerinin cebinden para çıkmadan yapılarını dönüştürmesini sağlayacak dönüşüm karşılığı “metrekare” modelini devreye aldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜME 1 MİLYARLIK KAYNAK

Özellikle İstanbul Fikirtepe’de yaşanan problemler ışığında kentsel dönüşüm süreçlerinde ortaya çıkan sorunlar tespit edilerek geliştirilen modelde 2 şart olacak; Uygulama alanlarında dönüşümlerin yerinde yapılması esas kılınacakken, yıkım sonrası yeni planda ise imar artışı hiçbir şekilde gündeme gelmeyecek. Bunun için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden 1 milyar liralık bir kaynak 2018 yılı için ayrıldı. İlk etapta devreye alınan 1 milyar liralık kaynak ile ortaya çıkacak işin 5 milyar lirayı bulması planlanıyor. Söz konusu kaynağın her yıl arttırılması da gündemde.

VATANDAŞTAN TEK KURUŞ ALINMIYOR

Vatandaşın cebinden tek kuruş alınmadan yapısını yerinde dönüştürmeyi amaçlayan modelde ev sahipleri metrekarelerinden fedakarlık etmiş olacak. 100 m2’lik bir ev için vatandaş 20 m2’sini verecek. Bir nevi yüzde 80’e yüzde 20 gibi bir anlaşma yapılacak. 100 m2 depreme dayanıksız bir yapı sahibi dönüşüm sonrası 80 m2 güvenli ve konforlu bir evin sahibi olacak.

80-20 ORANI

Bu modelle özellikle arsa metrekaresi yüzünden müteahhitle anlaşma sağlayamayan ev sahiplerinin de imdadına yetişilmiş olunacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi söz konusu uygulamayla yüzde 80’e yüzde 20 alırken müteahhitlerin ortalama yüzde 50-50 ile çalışıyor.

ÖNEMLİ  Kira Yardımı Nasıl Alınır?

MALİYETİN KALANI BELEDİYE BÜTÇESİNDEN

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iştiraki KİPTAŞ ile gerçekleştireceği modelde alınacak yüzde 20’lik kesimler ile yapıların maliyetinin yüzde 70’e yakını karşılanmış olacak. Geri kalan yüzde 30’luk maliyet ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütçesinden ayrılan 1 milyar liralık kaynak üzerinden sağlanacak.

TÜM HANELERİN İMZASI GEREKLİ

Söz konusu modelin uygulanması için daire sahiplerinin hepsinin imzası gerekiyor. İmza sürecini tamamlayan bina sakinlerinin başvurusu ile yıkım başlıyor. İmar artışı ile gerçekleştirilen kentsel dönüşümde binaların dönüşümü için yapı sahiplerinin 3’te 2’sinin onay vermesi yetiyordu.

İSTANBUL’DA 6 İLÇEDE UYGULANMAYA BAŞLADI

Uygulama İstanbul’un 6 ilçesinde uygulanmaya başladı. Beyoğlu, Beykoz, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Büyükçekmece ve Esenler de model hayata geçirildi. Yeni modeli duyan çok sayıda bina sahibi binasını yerinde dönüştürmek için başvuruda bulundu. Yeni modelin yaygınlaşmasıyla İstanbul’daki dönüşümün 10-15 yıl içerisinde tamamen gerçekleşeceği öngörülüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ